| RaduAlx1998 a întrebat:

Salutare! Am un laptop Lenovo Ideeapad 110-15IBR şi aş vre să îi fac un mic upgrade, un SSD în loc de HDD şi 8 gb de RAM.
Îmi poate spune cineva ce componente se potrivesc la acest laptop (RAM şi SSD)?

2 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Ce procesor are? (modelul)
cat RAM ai acum?
cate sloturi ai in total, si cate sunt ocupate?

Asta vezi cu CPU-Z, daca te uiti in tab-urile SPD si Memory.

https://www.cpuid.com/downloads/cpu-z/cpu-z_1.95-en.zip

Daca ai din intamplare o singura placuta de 4 GB, tot o placa de 4 GB trebuie sa pui, daca vrei performanta maxima.
Nu trebuie sa fie de la aceeasi producator, dar trebuie sa aiba aceeasi capacitate, aceeasi frecventa si aceeasi latenta (CL ) ca si placa existenta in laptop.

SSD poti pune cu siguranta unul in format SATA de 2.5 inch.

Adica din acestea.
Singurul brand de acolo care nu trebuie cumparat e Intenso.
De fapt ar fi bine sa te feresti si de Goodram si ADATA.
https://www.pcgarage.ro/ssd/filtre/general-form-factor-25-inch/?

Marimea o alegi tu, dar daca il vrei doar pentru sistemul de operare, as zice ca e suficient unul de 256 GB.
Daca doresti si jocuri, atunci e binevenit unul de 512.

Repet, la RAM trebuie intai sa te uiti tu in CPU-Z si sa identifici ce RAM ai, si mai ales, cate placute ai instalate. (pentru a afla frecventa, latenta, si cate sloturi ai libere. daca ai)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

DDR3L PC3L-12800 1600MHz incearca sa ai de la aceeasi firma. Placuta din interior nu se poate scoate.
SSD poti sa pui de oricare, Samsung evo, Kingston, Western Digital. Ai doar 1 slot si ala are sistemul pe el deci trebuie schimbat. Ai grija cand umblii in laptop sa te descarci static.