| Criss_1252 a întrebat:

Am un laptop mai vechi și as vrea sa-i instalez Windows 7. Am Windows, dar nu știu cum sa instalez drivere-le laptopului de pe net pentru ca nu mai am cd-ul lui original...
Știu numai pentru placa video și cam atât, pentru ca la placa ii găsesc după nume.
Cum as putea sa le instalez pe toate? Mulțumesc!

10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Pe laptop scrie NUMELE fabricantului si MODELUL laptopului.
Dai cautare pe internet dupa a acestea, scriind in urma lor "drivers"
In lista care apare cauti link-ul care are numele fabricantului si dai click. Te va duce la pagina de unde vei putea descarca gratuit driverele origiale pentru windows-ul dorit.

Răspuns utilizator avertizat
| Bula a răspuns (pentru ramon2473):

Nici n-au de unde sa stie.
Telefoanele destepte nu au drivere, conduc doar utilizatorul (de nas si de minte big grin ).

| darkhell217 a răspuns:

3d chip

| RAY a răspuns:

Drive pack solution

| Criss_1252 explică (pentru RAY):

Asta cât costa? Din ce îmi amintesc, programele de genul îmi băgau un driver gratis apoi cereau bani.

| RAY a răspuns (pentru Criss_1252):

Gratis

| RAY a răspuns (pentru Criss_1252):

DriverPack Offline Full
https://drp.su/en/info/driverpack-offline

Cel mai simplu găsești driverele pe site-ul suport. Ce marca e laptopul? (Acer, Asus, Lenovo, Dell, Hp etc). Cauți pe Google : Drivers Support (și marca laptopului, am menționat câteva mai sus). După ce ai intrat pe site-ul lor introduci exact modelul tău de laptop ( e cu numere sau cifre, așa cred) și ai sa găsești manual de utilizare, instrucțiuni și drivere. La drivere selectezi sistemul tău de operare și începi sa le descarci și sa le instalezi.

A doua metoda implica utilizare unor programe care îți instalează automat driverele. Poți folosi Driver Booster, Driver Easy, Slim Drivers, unul din astea.

| Criss_1252 explică:

Voi încerca acasă totul și revin cu mesajul și funda! Mulțumesc!