| VaiOOO a întrebat:

Salutare. Am un laptop Sony vaio vgn- nw31jf pe care l-am cumparat cu windows 7 home premium instalat. Nu imi prea place windows 7 si m-am decis sa trec inapoi pe xp. Am un dvd bootabil pe care am xp, iar dupa ce booteaza incepe sa isi incarce el niste fisiere si dupa imi da acel blue screen. Imi poate explica si mie cineva ce trebuie sa fac sa pot instala xp-ul? Am inteles ca trebui sa fac ceva prin bios, sa dezactivez AHCI sau nu stiu ce, dar nu ma prea pricep la asta pentru ca in bios la mine apare doar atat:

External Device Boot [Disabled]
Network Boot [Disabled]

1. [Internal] Optical Disc Drive
2. [Internal] Hard Disk Drive
3. Network

As fi recunoscator daca m-ar putea ajuta cineva.

Răspuns Câştigător
| DeyCj a răspuns:

Da trebui să setezi pe ata anschi și dacă ai peste 3 gb ram(ceea ce mai mult ca sigur ai) trebuie xp pe 64 de biți care din câte știu nu mai are suport tehnic și plus de aia eu l-am încercat și rulează precar pe 4 gb ram, și am trecut la 7 si mai nou dual boot(de nevoie) 7 cu o distro de Linux făcută de mine.Recomnadarea mea este că decât xp care este cum este și n u îți placa Windows 7 recomand o distribuție de linux care să semene cu Xp și mai ales dacă nu ești gammer vei fi mai mult decât mulțumit de Linux.Cu asta te pot ajuta eu.Succes

1 răspuns:
| shannygelu a răspuns:

Nu fa prostia asta ai windows original lasa l ca asta costa 6 mil arunci bani pe xp un sistem depasit e mai bun seven