| LouD a întrebat:

Am un Note 8, cumparat recent, de aproximativ 2 săptămâni și mi-am cumparat o folie din silicon, asemănătoare cu cea de la SmartProtection. Se aplica exact la fel, folosind spray-ul acela care activează adezivul. Intr-un final, am reușit sa o pun, dar dupa cateva ore am dat-o jos, deoarece prinsesem cateva fire de praf și oricum am husa flip, deci m-am gandit ca ecranul este protejat oricum. Problema a aparut dupa ce am dat jos folia. Am observat că degetul nu mai alunecă deloc ca inainte, parcă agață ecranul si l-am sters cu putin spirt si apoi cu o laveta din microfibra, dar fără nicio diferența.
Am observat ca atunci cand am mana uscata, se mișcă foarte lin degetul pe ecran și am testat și ecranul cu picături de apa, sa vad daca i s-a deteriorat stratul oleofobic și arata bine, se fac bilute de apa si alunecă fara sa lase urma, nu pare sa fie o problemă cu stratul oleofobic, dar dupa ce ma spal pe maini, simt ca am mâinile foarte lipicioase, foarte aderente. M-am gândit ca ar putea fi si de la spray-ul acela, pe care l-am pulverizat si pe degete si pe palme. Oare să imi fi afectat puțin pielea de pe degete si sa am o aderența mai mare la suprafețele lucioase?
Tin sa precizez că pana sa folosesc acel spray, nu aveam aceasta problemă, dar acum mi se intampla la fel si la telefonul vechi. As dori sa stiu daca a mai intampinat cineva aceasta problemă.

2 răspunsuri:
| Rd79 a răspuns:

Am alt telefon, dar daca abia m-am spalat pe maini cu sapun degetul nu mai aluneca asa de bine pe ecranul curat, pentru ca uleiul din piele unge ecranul si micsoreaza frictiunea.

| LouD explică (pentru Rd79):

M-am gândit si la asta.