| xs1der a întrebat:

Salutare!
am un pc cu urmatoarea configuratie:

Sursa : Super Flower SF-500P12P 500 W
Procesor : Intel Core i5-3570, 3.40GHz, 6MB, LGA1155, 22nm, 77W, BOX
Placa video : Gainward - GeForce CUDA GTX660 2GB DDR5 PCI-E 192BIT DVI/HDMI/DP BOX
RAM : Kingston 8GB 1600MHz DDR3 Non-ECC CL9 DIMM (Kit of 2) XMP HyperX Blu
HDD-uri : Toshiba 1TB SATA-III 7200RPM 32MB

Doar ca placa mea de baza s-a stricat, aceasta era un Asus P8B75 - M LX PLUS.
Acum am nevoie de o placa de baza noua care sa fie compatibila cu setupul meu si sa fie cam pana in 300 LEI, ce as putea sa achizitionez? Totodata mentionez ca carcasa mea e SEGOTEP Z2, pentru a stii daca exista destul spatiu pentru aceasta.

Răspuns Câştigător
| Qweerrrtttyyy a răspuns:

Salut! Poti lua placa aceasta de baza : https://www.pcgarage.ro/placi-de-baza/asrock/h61m-vg4/. Este compatibila cu procesorul, adica au acelasi socket, iar in carcasa intra perfect. Succes :D

2 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Cam nasol, nu mai gasesti placi de baza noi pentru ce ai tu. Ar fi o petarda de la ASROCK cu chipset H61, dar asa mai bine vinzi procesorul si ramul si schimbi platforma cu totul. Cred ca e cea mai inteligenta mutare asta.