| Apocalipsa22 a întrebat:

Salutare am un PC facut de mine si de cateva zile nu mai merge nu stiu din ce cauza am rasfoit tot internetul sa aflu si nu am gasit.Deci so luam cu inceputul cand l-am terminat complet i-am dat drumul si mergea normal am mersa asa cateva zile iar dupa accea am vrut sa-i montez doua ventilatoare unul l-am pus in fata si l-am conectat pe placa de baza si cel din spate deoarece era cablul era preascurt si nu aveam nici adaptor ca sa-l conectez la sursa am pus mufa accea pe trei pini care ea gasit mai aproape de el si i-am dat drumul si de atunci nu mai porneste toate componentele primesc curent ventilatoarele se invart dar nu porneste se deschide si imi apare Black Screen cu un 99 micut in coltul dreapta jos nu pot intra nici in Bios,, 99 ala micut aparea si inainte dar doar pentru o fractiune de secunda si dupa accea pornea normal,, placa video da semnal cum trebuie. Si inca ceva asta s-a intamplat cam acum o saptamana si azi can l-am pornit am vazut ca nu mai merg USB-urile si nici Mufa VGA de la placa de baza.
Ce ar putea sa aiba parerea mea ar fi ca ori procesor-ul ori Placa de baza.
Componente:
Cpu:Ama a6 6400k 3, 9 ghz
Mth:Msi a55m e33
Ram:8gb ddr3 hyper x fury
Gpu: Gainward GT 630 1gb gddr5
Sursa de 550W

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Scoate cele doua ventilatoare suplimentare ce le-ai conectat la placa de baza.
- Daca calculatorul porneste, atunci verifica in cartea placii de baza unde- si ce ventilatoare se pot monta.
- Daca calculatorul nu porneste nici fara acele ventilatoare, atunci scoate placa de baza si... pune alta in loc, iar pe cea actuala pastreaza-o in vitrina pentru aducere aminte... tongue

| Apocalipsa22 explică (pentru Bula):

Deci problema e placa de baza si nu CPU-ul

4 răspunsuri:
| xerxes1 a răspuns:

Ai legat aiurea ventilatoarele si ai ars placa de baza.

| LinxCont a răspuns:

Problema e de la ventilatorul cu firul prea scurt. Nu se pune in placa de baza la intamplare. Daca nu e mufa pentru ventilator, nu merge sa fie pus un ventilator. Trebuie citit manualul placii de baza, pentru a putea pune ventilatoarele la locul lor. Daca nu e loc, se pune numai la sursa, in caz contrar se poate strica placa de baza si nu numai.
Daca nu merge dupa ce se scoate ventilatorul care nu e la locul lui, e posibil sa se fi stricat placa de baza.

| iwefgOficiall a răspuns:

Salut ai ancercat sa scoti ventilatoarele si sa vezi daca merge poate ai pus gresit pini la ultimul ventilator si nu duce sursa.