| ThePhenomenon a întrebat:

Salutare. Am un router D-Link go-rt-n150 si internet de la RDS, configurez routerul functioneaza perfect timp de o ora dupa care se pierde conexiunea(routerul are douo beculete unul de power si unul care imi arata ca este conectat la internet acest bec se opreste dupa o ora). In acest weekend am luat routerul la mine la tara unde am internet de la AKTA l-am configurat si a functionat perfect timp de 2 zile fara sa se piarda conexiunea. Astazi i-am sunat pe cei de la RDS si mi-au zis ca problema e din router. Daca problema ar fi din router de ce pe internet de la AKTA routerul functioneaza si pe internet de la RDS se pierde conexiunea nu vad care ar fi cauza are cineva vreo idee? Mentionez ca daca bag cablul de la RDS direct in laptop internetul functioneaza perfect.

3 răspunsuri:
| Ciprian_Macarie_1982 a răspuns:

Nu e problema de la router, rds-ul de obicei are infrastructura FTTB ( Fiber to the building) la majoritatea blocurilor....asa ca au in acea cutie de pe casa scarii echipamente care se mai blocheaza sau genereaza pierderi de pachete de aceea se pierde conexiunea. In unele cazuri putemvorbi si despre congestie... efectiv se infunda teava de la traficul mult prea mare..si incep echipamentele sa se blozcheze. Trebuie sa le zici ca si pe direct ai incercat si ai aceleasi deconectari repetate si ca nu e problema de la router.

| ThePhenomenon explică (pentru Ciprian_Macarie_1982):

Pai da dar pe direct nu se deconecteaza numai pe router se deconecteaza. Sa ii sun si sa le bag vrajeala ca se deconecteaza si pe direct?

| Ciprian_Macarie_1982 a răspuns (pentru ThePhenomenon):

Acum intervine si urmatoarea chestie, ar trebui sa verifici daca mai ai conexiune cu routerul cand iti pica navigarea:in sensul ca dai doua pinguri un ping-uri unul " ping 8.8.8.8 -t " in dns-ul de la google si dai alt ping in gatewayul de la router de obicei clasa e " ping 192.168.0.1 -t "
daca nu raspunde google-ul iar gatewayl raspunde inseamna ca e problema de conexiune la rds.problema fizica pe retea, daca nici gatewayul nu raspunde inseamna ca e mort routerul..si din cauza lui sunt deconectarile, incearca asa... eventual cand faci treaba asta fa si printscreen ca sa ai dovada.