PsihoSex
| PsihoSex a întrebat:

Salutare!

Am un tablou electric model vechi. Recent, s-a intamplat ceva sub panou, ca lumina din hol si baie se aprindeau - de la intrerupator - alternativ, dar haotic incrucisat, cum nu am mai vazut sau auzit vreodata!
In fine, am rezolvat atunci, am pus lita si gata! Dar acum nu mai am curent pe fir, la duliile de sus, de la lumina!
Tabloul are 4 sigurante 2 sus, pe orizontala, lumina si 2 jos, prizele, tot pe orizontala.
Are cineva idee - in afara de tablou nou! - ce s-a intamplat si cum pot remedia?!?
Multumesc frumos!

Răspuns Câştigător
| GabiDumitrescu a răspuns:

Furnizorul de energie electrica NU ARE TREABA la tine in casa. In cazul tau e cazul de un electrician. Ca sa clarificam ce zice Cristi.
Un electrician cinstit nu are de ce sa iti ceara mai mult de 200 RON, inclusiv schimbat panoul si pus niste sigurante cum trebuie (materialele costa vreo 50-70 RON cel mult, e treaba de vreo ora si ceva, maxim). Daca ti se pare ca asta e mult, gindeste-te cit o sa te coste daca ia foc...

2 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cel mai bine sună i pe cei de la Enel, nu te băga tu sa umblii ca poti face un scurt si ia foc casa, cheama i pe ei, si fă cerere de inlocuire a tabloului si a contorului si vin ei si le instalează.

| PsihoSex explică (pentru CristiDinBucuresti):

Merci, dar nu ai citit atent, am cerut solutii exceptand asta, care m-ar costa cel putin 300 de ron!
La tablou nu umblu, iar contorul a fost schimbat recent.
Sus la dulii nu am curent, desi, repet, in hol si baie am!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru PsihoSex):

Furnizorul de energie electrica NU ARE TREABA la tine in casa. In cazul tau e cazul de un electrician. Ca sa clarificam ce zice Cristi.
Un electrician cinstit nu are de ce sa iti ceara mai mult de 200 RON, inclusiv schimbat panoul si pus niste sigurante cum trebuie (materialele costa vreo 50-70 RON cel mult, e treaba de vreo ora si ceva, maxim). Daca ti se pare ca asta e mult, gindeste-te cit o sa te coste daca ia foc...