| 0LauR23 a întrebat:

Salutare, am un verisor in varsta de 14 ani care vrea un calculator de gaming, o sa i-l fac in limita bugetului pe care il are dar vreau sa stiu idei pentru a pune un sigiliu ca la pcgarage sau altex, s-a.m.d.
Nu vreau sa-si bage nasul pentru ca piesele vor fi sh, o sa le aleg cum trebuie dar nu vreau sa-si bage nasul acolo! Aveti vreo idee cum sa fac eu un sigiliu? Sa ma duc sa-l scoata cineva cumva? Chiar nu am idee.

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Sigilarea se face in partea din spate, unde nu se vede. Tai hartiuta incat sa prinda numai partea indoita a capacului si placa din spate unde sunt iesirile. Asa se facea pe vremea cand am inceput eu sa lucrez cu PC-uri. Nici n-aveai voie sa le deschizi cat erau in garantie. Daca vroiai sa adugi ceva in carcasa, cumparai piesa si o trimiteai impreuna cu unitatea la ei in service. Abia prin anii 2000 si ceva au descoperit ca se pot nota seriile componentelor si unitatile pot fi lasate nesigilate. Mai este o solutie dar este mai complicata. Un baton de ceara pentru sigiliu. Pui cateva picaturi pe surub cat sa-l acopere pe el si cu o piesa de fier faci un model mic. Ceva ca la scrisorile din Evul Mediu. Uite: http://sigilii.e-marturii.ro/ceara-pentru-sigilarea-plicurilor-em50s

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Simplu! O bucata de hartie pe care te-ai semnat, lipita cu Superglue peste capac sau capace (daca are doua).

| 0LauR23 explică (pentru Salontanul):

Ar fi o idee dar mi-e ca-i belesc carcasa, ca vreau s-o iau rgb, finuta.

| Salontanul a răspuns (pentru 0LauR23):

Sigilarea se face in partea din spate, unde nu se vede. Tai hartiuta incat sa prinda numai partea indoita a capacului si placa din spate unde sunt iesirile. Asa se facea pe vremea cand am inceput eu sa lucrez cu PC-uri. Nici n-aveai voie sa le deschizi cat erau in garantie. Daca vroiai sa adugi ceva in carcasa, cumparai piesa si o trimiteai impreuna cu unitatea la ei in service. Abia prin anii 2000 si ceva au descoperit ca se pot nota seriile componentelor si unitatile pot fi lasate nesigilate. Mai este o solutie dar este mai complicata. Un baton de ceara pentru sigiliu. Pui cateva picaturi pe surub cat sa-l acopere pe el si cu o piesa de fier faci un model mic. Ceva ca la scrisorile din Evul Mediu. Uite: http://sigilii.e-marturii.ro/ceara-pentru-sigilarea-plicurilor-em50s

| NLS a răspuns:

Adica doresti sa pui sigiliu pentru ce anume?
Sa nu vada ca piesele sunt SH?
Va vedea oricum mai incolo, cand va "expira" garantia, sau cand se va strica o piesa.

| 0LauR23 explică (pentru NLS):

Nu iubitul meu, pun sigiliu ca să nu mă trezesc ca umbla copilul și d aia se strica. Ce garanție am eu ca s-a defectat o componenta de la sine și nu pentru ca s-a bagat el pe acolo. Ca eu dacă câștig 2 lei ma trezesc ca pe lângă aia 2 lei de i am câștigat mai dau și din buzunar sa I pun piesa la loc