| WhiteTheShowZ a întrebat:

Salutare.Am urmatoarele elemente:

Placa video GIGABYTE GeForce GTX 960 OC WindForce 2X 4GB DDR5 128-bit HDMI

Placa de baza GIGABYTE GA-Z170-HD3 DDR3

Sursa Antec TruePower Classic 550

Procesor Intel Skylake, Core i5 6500 3. 20GHz box

Memorie Corsair Vengeance LPX Black 8GB DDR4 3000MHz CL15 Dual Channel Kit

Hard disk Seagate Desktop SSHD 1TB 7200RPM 64MB SATA-III

Cooler CPU Noctua NH-L9i

Carcasa Zalman Z11 Plus HF1

SSD Patriot Blaze Series 120GB SATA-III 2.5 inch

Monitor LED ASUS VX278Q 27 inch 1ms black

As vrea sa stiu daca aceste componente sunt compatibile,,, daca merge orice joc FullHD 1080p cum ar fi: GTA 5 CS GO Rocket League Mad Max The forest si multe altele... Daca nu este compatibil ceva sau ceva nu e in regula va rog spuneti-mi in comentariu..Sistemul asta as vrea sa ma tin 5 ani usor...Va multumesc!

25 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Elemente de calorifer?
1. De ce placa aia ridicol de scumpa si inutila pentru 6500?
2. De ce coolerul ala ridicol de scump si inutil pentru 6500?
3. DDR4 pe o placa de baza cu DDR3, riiight...
4. Mic a draq hardul ala...
Totusi tu ce vrei? Sa dai bani aiurea? Iti fac eu un sistem si mai slab si mai scump ca asta, daca vrei. Daca nu, mai bine te-ai uita la cit mi-am racit gura (degeaba, se pare) cu tine la celelalte topice pe tema asta. 5 ani usor, amuzant. Ia-ti PS4, in cazul asta, dar nu PC. http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/1375153/

| WhiteTheShowZ explică (pentru KodrutZ):

Pe whitelistul asta ma tine 5 ani?-[[[[[[[[[[[[[sau e bun de ceva>?

| peperonies a răspuns (pentru KodrutZ):

E cam bomba placa aia de baza. in rest pare ok.

| KodrutZ a răspuns (pentru peperonies):

... pentru ca? Stiu ca Asus-urile ieftine sint petarde de cele mai multe ori, dar ne intereseaza sa fie stabila in parametrii standard, nu OC, nu nimic.

| peperonies a răspuns (pentru KodrutZ):

Pentru ca chipsetu ala pentru un procesor high end si o placa video high end e b o m b a.

| KodrutZ a răspuns (pentru peperonies):

Argumentind... cum? AI habar care e diferenta intre H110 si Z170, de exemplu? Atita vreme cit ai un procesor blocat si o placa video oarecare, poate sa fie de 120 RON sau 4500, performanta tot aia e. Ca la H110 ai mai putine USB-uri, suporta mai putin RAM, nu ai RAID si altele, asta deja e alta poveste. https://en.wikipedia.org/wiki/LGA_1151

| peperonies a răspuns (pentru KodrutZ):

Nu stiu cum ai ajuns sa compari h110 cu altceva cand tu recomandai un b150. Povestea e putin mai complicata decat cate usburi are si daca are sau nu raid. Dar cum probabil ai vazut un pc high end doar in poze da, e bine sa iti iei o placa de baza de 2 milioane la un procesor de 15 si o placa video de 17.

| KodrutZ a răspuns (pentru peperonies):

Ha, ha. B150/H110, same crap. Ai vreun argument solid in favoarea sporului de performanta a unui chipset aparent superior, cind totul e stock CPU-RAM?

| KodrutZ a răspuns (pentru WhiteTheShowZ):

Aproape, dar acush se termina campania cu SSD-ul inclus. Si tot ai pus o placa de baza ridicol de scumpa. Si e si un rahat de Asus.

| WhiteTheShowZ explică (pentru KodrutZ):

Deci doar placa este rea nu? Recomanda-mi tu ceva plz si zi-mi in cate fps imi merge gta 5 full hd ultra setting...Thx.

| Arthiom a răspuns:

Astea deja le ai sau urmaresti sa le cumpari? Daca deja le ai de ce intrebi daca sunt compatibile. In general sunt bune, dar ai cheltuit niste bani aiurea cu unele chestii cum ar fi coolerul, exista pe piata coolere si mai ieftine si mai bune, sau cu un raport calitate pret mai acceptabil. In rest e bine, ram-ul e suficient, placa video este si ea buna, sunt cam sceptic in privinta sursei, am avut si eu la fel si mi-a facut probleme de cateva ori, acum am o sursa recom de 800W.

| KodrutZ a răspuns (pentru Arthiom):

Ti-a facut probleme Antec sau ai avut o petarda de Delux sau altceva de vreo 500 W? Daca ia acum 8 GB, peste 8 ani o sa fie cum sint acum 512... memorie de telefon low-end.
@White: E whishlist, nu whitelist. Fizic o sa te tina 5 ani, probabil, dar moral se cam duc dupa vreo 3 ani, asta cu generozitate. Ideea e ca i5+16 GB ram+R9 390 sau similar o sa te tina vreo 3 ani sa joci cam tot in full HD cu detaliile pe la maxim sau aproape (vezi de exemplu Witcher 3 de ce bestie are nevoie ca sa dai tot la maxim).

| WhiteTheShowZ explică (pentru Arthiom):

Nu le am cumoparate,, recomandami tu ce nu e bun...

| KodrutZ a răspuns (pentru WhiteTheShowZ):

Zi omule care e bugetul maxim pentru sistemul asta, nu tot da atit cu mucii in fasole cu wishlisturile tale, e clar ca nu ai nici o treaba. Tu zici "vreau cel mai bun sistem pentru gaming in 5000 RON, cu tot cu monitor" si noi venim cu wishlisturi. Si preferabil ar fi sa nu te trezesti ca de fapt vrei sa il iei de Craciun, fiindca preturile si ofertele se schimba de la saptamana la saptamana.
P.S. Vad ca ai pus HDD de 1 TB. Am avut primul HDD de 1 TB prin 2009. Acum am unul de 4 care e ca si plin, plus ceva externe, si alea aproape full. Poate ca tu nu o sa tii muzica lossless ca mine, dar gindeste-te ca un joc ca GTA 5 are vreo 60 GB. Peste vreo doi ani cu siguranta o sa treaca de 100-150 majoritatea jocurilor facute de studiouri mari.

| rgx a răspuns (pentru KodrutZ):

Salut,vad ca pune asfel de intrebari si pe pc garage live community! lumea ii explica ce si cum dar el o tine tot cu "elementele" lui.I-am mai explicat odata parca nu demult ce si cum sta treaba dar vad ca noi fugim cu binele dupa el si el cu p... dupa noi.Cred ca nici nu dispune de banii aia de care zice el si mai face si caterinca!

| KodrutZ a răspuns (pentru rgx):

Trolling at its finest. Cum ne omoara noua timpul. Si cind te gindesti ca mai ieri ma solicitase un amic pentru un sistem de office, facuse el un wishlist so-so, l-am pus frumos la punct in 10 minute si in vreo 20 de minute deja aveam comisionul afisat in cont. http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/1404408/ - apropos, daca imi mai pica asa ceva sub nas, ai vreo sugestie de imbunatatiri? E pentru o tanti contabila care o sa il tina pe putin vreo 6-7 ani pina il schimba...

| rgx a răspuns (pentru KodrutZ):

Ce sa zic Kodrutz... eu as merge pe un AMD Richland sau Kaveri in asfel de situatii deoarece au un cip grafic integrat net superior celui de la intel.Decizia iti apartine happy

| KodrutZ a răspuns (pentru rgx):

Intru totul de acord, dar calculatorul ala nu o sa vada vreun joc vreodata, poate doar vreun Bejeweled/Zuma/Solitaire, jocuri de-astea de secretara. Ne intereseaza sa toace Excel-uri cit mai repede...winking

| rgx a răspuns (pentru KodrutZ):

Atunci un pc gen ce ai construit amicului tau ar fi suficient.

| rgx a răspuns (pentru KodrutZ):

Poate un i3 haswell sau skylake!

| KodrutZ a răspuns (pentru rgx):

Da, ma batea gindul. Totusi bugetul e destul de limitat, procesorul e oricum Skylake si e foarte ok. Asa facusem unui alt amic cu vreun an in urma cu i3 4160 si 16 GB de ram, ca invirte PDF-uri mari.winking

| rgx a răspuns (pentru KodrutZ):

Merge si un dual core de la skylake atunci, nu ai incotro happy

| maozedoor a răspuns:

Salut,
Am facut urmatoare configuratie asemanatoare unui prieten poate te ajuta si pe tine cu ceva:
Video:
http://bit.ly/1NHN9e3
Motherboard:
http://bit.ly/1NHNbmg
Cooler:
http://bit.ly/1NHNdKO
SShd:
http://bit.ly/20hR3kE
Memorii:
http://bit.ly/1HiqYGq
Procesor:
http://bit.ly/20hR5sL
Sursa:
http://bit.ly/1HiqZu7
Monitor:
http://bit.ly/1HiqZKD
SSD:
http://bit.ly/20hRefM
Carcasa:
http://bit.ly/1NHNugT