| Jameson a întrebat:

Salutare. Am urmatorul pc, inca nu este asamblat, maine ajunge placa video.
Placa baza: ASRock B450 PRO4
Procesor: amd ryzen 5 3600
Placa video: Sapphire Radeon RX 580 PULSE 8GB GDDR5 256-bit
Ram: Corsair Vengeance LPX Black 16GB DDR4 3000MHz CL16
Am scris doar componentele de baza. L-am alcatuit impreuna cu un amic. El a insistat sa cumpar rami cu frecventa de 3000MHz. Ma bate gandul sa ii returnez si sa cumpar memorie ram cu frecventa 3200. Oare se vad diferente mari cu 3200MHz? Merita sa mai fac retur? Astept pareri avizate cu pro si contra. Multumesc frumos!

4 răspunsuri:
| Ineys a răspuns:

Nu merita. N-o sa sesizezi nici o diferenta.

| GPA a răspuns:

Nu merită pentru că nu se va observa diferența.

| StalkerSoul a răspuns:

Sunt diferente minuscule intre rami ori schimbi ramii si castigi 1 2 3 fps-uri maxim ori lasi asa si schimbi placa video cu un 1660 si castigi in jur de 10 fps-uri + ca placile nVIDIA nu se incalzesc asa tare si nici nu devin zgomotoase repede. cu 580 ul acela o sa ai ventilatoarele blana tot timpul cand te joci

| CataCatalin994 a răspuns:

Nu ramii sunt problema, ci placa video, care e mai ieftina decat procesorul, ceea ce e total atipic in toate buildurile de gaming.

Eu as returna placa video si as lua ceva mai bun la second, altfel trage efectiv tot restul buildului in jos o gramada si strica tot.