| VooDau a întrebat:

Am vrut să adaug încă 4GB memorie ram, i-am pus în acel slot, dar nu apăreau, iar apoi le-am scHimbat locul cu cei 4gb care mergeau, iar acum când îl pornesc cu oricare din rami se aud 3 beep-uri... Ce pot face?

Răspuns Câştigător
| Intruder19 a răspuns:

Scoate bateria de BIOS si lasa-l nealimentat la curent in jur de 10 minute. Dupa ce montezi bateria de BIOS si memoria RAM porneste PC-ul sa vezi daca functioneaza, daca nu merge cu memoria noua, repeta treaba cu memoria veche iar daca cu aceasta functioneaza posibil ca memoria noua sa aiba ceva probleme sau sa nu fie compatibila cu placa ta de baza.

4 răspunsuri:
| liviu890 a răspuns:

Ce placa de baza ai? Ce memorie ram ai cumparat. Spune EXACT ce memorie ai cumparat, inclusiv frecventa ei de functionare, tensiunea de alimentare si tipul ei (ddr3, ddr2, ddr1). Si spune si caracteristicile la cealalta memorie (aia pe care o aveai deja)

| Alfred0703 a răspuns:

Nu ai bagat-o invers si ai rupt placa de baza? Se intampla

| VooDau explică:

Din păcate nu a mers cu bateria cu niciuna dintre plăcute

| VooDau explică:

Placa de baza este asrock 770 extreme3 am cumpărat Kingston ddr3 1333 la fel ca si cealaltă placuta de memorie ram, însă nu stiu tensiunea de alimentare.