| Xenoverse a întrebat:

Am windows 7 ultimate pe laptop si intrebarea mea este voi mai putea folosi acest windows si anul viitor atunci cand se va incheia perioada de asistenta? Sau trebuie sa trec la windows 10?

Ceva pareri.

11 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Descarca si pastreaza-ti kit-ul de instalare Windows 7 + driverele date de producator pentru versiunea ta!
De asemenea, pune-ti in pastrare si kit-urile de programe folosite!
Astfel, la nevoie, vei putea reinstala W7 si le vei putea folosi pana cat tine calculatorul.

Eu am calculator cu Win 98 (!) precum si cu Win XP, care functioneaza cu programe specifice (versiuni de programe care functioneaza doar pe acele sisteme, dar ulterior nu au mai fost dezvoltate pentru windows-urile ulterioare).
La fel se va intampla cu toate versiunile windows, intrucat interesul este sa cumperi, sa cumperi, sa cumperi...

| Evolution a răspuns (pentru Bula):

Cunosc situatii si la facultate am avut de facut programare in programe foarte vechi ce mergeau doar cu windows xp sau 98.
Solutia nu este sa pastram toate vechiturile in casa, pentru genu' acesta de probleme si pentru alte teste, s'au inventat masinile virtuale (virtual machine) de exemplu: oracle virtual vm virtual box.
Poti instala orice versiune de windows (gasesti pe internet toate distributiile) si le instalezi ca si pe un calculator virtual in calculatorul tau. Dupa cand ai nevoie sa accesezi vreun program vechi, intri acolo si il ai.
Daca ai un calculator cu win 98 sau xp, mai bine il duci la reciclat... consuma curent si spatiu degeaba.
Este doar un sfat, nu il lua in nume de rau. Doar ca in ziua de azi a avansat prea mult tehnologia incat sa mai existe limite happy

| Bula a răspuns (pentru Evolution):

Gresesti profund.
In masini virtuale nu poti rula foarte multe programe vechi.
Deci ai solutia sa arunci banii pe un calculator + windows + versiune de program nou (daca exista si te satisface) ORI nu arunci calculatorul vechi si il folosesti cand ai nevoie, fara sa cheltuiesti vreun ban in plus.
Eu aleg aceasta din urma versiune, fiindca cu pretul unui calculator nou + licente ma pot duce lejer intr-o vacanta exotica.
De ce sa mearga altii, din banii mei? big grin

| Gizăz a răspuns (pentru Bula):

Eu tin un PC cu 98 pe el pentru jocuri vintage. Tastatura mecanica si tot. Nu se compara vm-ul cu experienta reala. Plus ca multe nu merg nici in vm. Sistemele pe 64 biti nu suporta jocuri in 16 sau 8 biti, de cele pentru M.S.-dos nu mai vorbesc. Iar 98 e basically dos cu interfata grafica.

Il am si pe cel main, 32 gb ddram4, ssd de 2 tb, procesor de ultima generatie si placa video pe masura. Acolo folosesc un dual boot de 10 cu Linux Mint Cinnamon. In 10 intru doar pentru gaming ca Wine nu merge mereu cum trebuie. In rest, Linux. 10 e plin de bloatware si spyware.

| Evolution a răspuns (pentru Bula):

Spune mi un exemplu de program pe care nu il pot rula.
De exemplu diagnoza pentru masinile din gama Peugeot si Citroen merge doar pe win xp si decat sa imi iau un laptop in plus am facut o masina virtuala si interfata fiind prin usb se poate face remote cu masina virtuala si merge 100%.
Nu exista sau nu am auzit de un program care sa mearga pe un pc cu windows vechi si sa nu mearga pe o masina virtuala pentru ca e fix acelasi windows doar ca pur si simplu e pus pe o masina virtuala.
Si nu e chiar asa, tehnologia a evoluat foarte mult. Am luat cu un prieten un calculator cu gtx 1050 si i5 generatia a 3 a la 600 de lei. Din 400 de lei am luat periferice (tastatura, mouse, monitor, casti ) si din 1.000 de lei am facut un pc de gaming ce duce lejer orice joc cel putin pe low in ziua de azi.
Intr'adevar, nu este nou nout din magazin, dar functioneaza perfect.
Crede'ma ca am lucrat ceva pe masini virtuale si stiu ce zic.
Daca preferi tu sa fi mai vintage si sa ai un old pc, atunci e partea a doua... dar ce poti face tu pe acel old pc, pot face si eu pe asta nou, indiferent de windows si de orice happy

| Bula a răspuns (pentru Evolution):

Iata cateva programe care nu le poti rula in masina virtuala (cel putin nu cu toate functiile):
- Score (program de creat si editat partituri muzicale, are nevoie de intreruperile din BIOS)
- Arcsoft Photo Studio (nu poate accesa tocmai scannerul)
- Aver TV GO 007 Plus
Ti-am aratat doar cateva programe care nu ruleaza (corect /complet) in masina virtuala.
Explicatia e simpla: aceste programe folosesc intreruperi de BIOS sau nu au drivere noi si nu sunt recunoscute de versiunile noi de windows.
Achizitionarea unui echipament nou + licente cu care se pot face acelasi lucruri /operatii ar costa cateva mii de euro, iar eu le folosesc foarte mult, fara sa arunc acei bani. happy
Insa am petrecut si anul acesta o vacanta exceptionala (tur in EU), de neuitat (nu virtual, ci real), cu mai putini bani cheltuiti, care raman amintiri de neuitat, pe viata.

| Evolution a răspuns (pentru Bula):

Nu prea inteleg de ce ai avea nevoie de asa ceva laughing
Sunt placi de dezvoltare (arduino, raspberry etc) iti iei un buzzer de 5 lei care are fix acelasi sunet ca si bios'ul pentru exemplul tau de program si poti face un pian (asta am facut in 15 minute la facultate, codul gasesti gata facut pe net).
Nu cred ca da cineva mii de euro, nici macar sute pentru echipamente vechi care sa faca un proiect de genu'. Nu sunt rentabile.
Nu vorbesc aici de pasionati sau colectionari, pur si simplu nu vei vedea tu intr'o companie multinationala ca lucreaza pe windows 95 pentru ca au nevoie de programele alea laughing
Nu stiu ce legatura are vacanta ta, dar felicitari happy

| Bula a răspuns (pentru Evolution):

Sa stii ca Evolutia tehnologiei cuprinde si semnalizarile cu fum, chiar daca acum am ajuns in era telefoanelor destepte si a internetului.
NU orice program se ruleaza sub Windows sau Linux, chiar daca tu stii doar atat.
La fel cum nu orice dispozitiv vechi (dar bun) are corespondent si in tehnologia "moderna".

Eu nu arunc ceva functional doar fiindca unii zic ca este "invechit". E doar vrajeala economiei globalizate. tongue

| Gizăz a răspuns:

Poti sa il folosesti si inca zece ani. Numai ca nu vor mai fi actualizari de securitate sau alte imbunatatiri. Asta inseamna ca, treptat, sistemul va deveni vulnerabil la virusi, alte forme de malware sau atacuri informatice. Cu timpul producatorii nu vor mai scrie drivere pentru produsele lor, astfel ca vor functiona greu sau deloc cu 7. Nici browserele nu vor mai randa cu timpul paginile web cum trebuie.

Poti sa il folosesti pe riscul tau inca un an, sa zicem. Dar dupa chiar ca te vei expune fara rost. Daca nu iti place 10 si nici nu esti gamer, poti folosi un distro de Linux. E simplu, gratuit si nu se infecteaza. Plus ca merge mai bine decat 10 pe laptop-uri mai vechi.

| anonimg a răspuns:

Eu tot acelasi windows am. Va merge pana la adanci batraneti.

| gigite a răspuns:

Pe un pc am WIN XP si tot merge, dar a ramas cu numai "10 clase", si se invecheste pe zi ce trece, pe altul am win 10, pe laptop am WIN 7, pe tableta win 8.1...parca.