| emeric717 a întrebat:

Salutare. As avea și eu nevoie de o lămurire in legătură cu, cumpărarea unui laptop. As avea 2 opțiunii:
1. ASUS ROG Strix G16 (procesor i7-13650HX si placă video RTX4060 de 8Gb)
2. OMEN By HP 17 (procesor i7-12700H si placă video RTX3070TI de 8Gb).
Care este mai ok pentru gaming si modelare 3D. Mulțumesc! big grin

5 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Procesorul de pe ROG e mai puternic,
diferenta dintre placile video e infima, insa cum spunea si colegul, vor exista anumite jocuri care vor fi avantajate de 3070Ti.

diferenta de pret vine aparent de la SSD, daca au aceeasi cantitate de RAM, aceeasi diagonala, aceeasi rezolutie, acelasi tip de ecran...
Ca si racire, din cate stiu eu, seria ROG e superioara solutiilor de la Omen.

Totusi, in ce programe lucrezi si ce (tip de.) jocuri doresti sa ruleze?

| emeric717 explică (pentru NLS):

Salut. Folosesc revit, autocad 3D, all plan. In principiu chestii de inginerie.

| Konstantinos99 a răspuns:

Omen e mai sump dar, daca ai degand sa ti laptupul mai mult de 5 ani asta e alegerea. Dar te sfatuiesca, daca chiar vrei gaming gasesti PC uri mult mai ieftin si cu performante mai bune. Aceasi placa video la un laptop si la cu calculator de exemplu RTX3070TI este de 1.5 ori mai buna pe PC dacet pe laptop, si racirea unei placi video care este mica gandindute la un laptop este mai greu dacat al unei placi masive. Mai mult decat atat daca ti se strica ceva in calculator, pac iei componenta o trimiti la garantie daca e stricata definitiv si tu nu iai facut nimic, iti dau banii inapoi si iti iei alta placa videohee hee) MAI BUNA. Daca se strica un laptop, ca am tot avut de gaiming, in trimiti in garantie si nu iti repara nimic. Bateria unui laptop de gaiming tine can 2 ore, foarte putin, de ce pai daca are un procesor mare si o placa vidoe mare, ce baterie de cantrala nucleara vrei sa ai sa iti tina macar 10 ore? La PC stiu una si buna, am curent am gaiming si tit ce vreau, nu am curent nu am nimic.

| DaniTIRB a răspuns:

Pentru gaming si modelare 3D recomand optiunea 1. cel ROG.
3 motive principale:
1. Procesorul e mai puternic (respectiv mai nou).
2. Placa video 4060 e aproape e ff putin mai slabuta decat 3070 ti (depinde si de jocuri)
3. Pret (OMEN PcGarage: 9.598, 99 RON vs ROG G16 Vexio: 8.397, 99)

Daca doresti sa iti iei cel ROG, daca doresti, recomand sa achizitionezi inca un ssd pentru ca are doar 512 gb fata de cel OMEN cu 2 TB.

| emeric717 explică (pentru DaniTIRB):

Preturile sunt destul de apropiate Omen e 8400, iar cel de la ROG e 8900.