| Ionut231312 a întrebat:

Salutare, as dori sa stiu daca la un abonament de 300 de mb de la digi(FiberLink 300) este normal ca viteza prin router sa fie cam de 60-70-80 de mb(asa arata la speed test)?
De la o vreme am lag in jocuri si nu inteleg de ce, asa ca doresc sa stiu daca este vreo problema de la windows sau de la router.

22 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Discutam de viteza pe WiFi sau pe cablu? Vrei sa ghicim noi exact ce router ai? P.S. Zici ca te-ai uitat sub router si scrie 300. Aia e viteza pe WiFi de regula, cel mai probabil el pe LAN nu duce mai mult de 100. Mai uita-te o data pe dos ca scrie sigur si modelul (sau te uiti in admin, ca scrie si acolo - bagi 192.168.1.1 in browser, in caz ca nici asta nu stiai deja).

| Ionut231312 explică (pentru GabiDumitrescu):

Model No. TL-WR841N, pe cablu.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Ionut231312):

A, pai asa trebuia sa zici si tu de la inceput! E un router OK, am si eu unul, insa nu il mai folosesc la mine acasa fiindca pe cablu duce doar 100. Pina in 200 gasesti routere foarte OK pentru 300 Mbps (eu am un TP-Link 1043N pe care l-am resoftat cu OpenWRT, merge IPv6 sublim acum). La 150 RON C6-le e parfum: https://www.pcgarage.ro/......dual-band/

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Pina in 200 RON gasesti... asta voiam sa spun, sper ca nu ai inteles altceva. happy

| Ionut231312 explică (pentru GabiDumitrescu):

Pai si cu router-ul atasat, cam la cat credeti ca o sa-mi creasca viteza?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Ionut231312):

Viteza o sa creasca pana la 300, desigur. Doar sa vb cu ei sa configureze ONT-ul in mod bridge, ca nu ai nevoie sa iti complice si ala viata. Uite la mine acum - de obicei urca spre 300, dar nu imi bat capul ca e 2 ca e 3, atita vreme cit pingul e ok. https://rcs-rds.speedtestcustom.com/......28e9380274

| anonimg a răspuns:

Zilele trecute nici nu se incarca pagina de testare a vitezei de pe rds.
Am vorbit cu ei la telefon si au zis ca au lucrat la aparatura. Zic sa ii suni si tu. Acum merge bine; si eu tot pachetul de 300mb de la rds il am.

| Ionut231312 explică (pentru anonimg):

Am vorbit cu ei, si au zis ca nu au probleme, plus ca site-ul lor mi se incarca pentru testarea internetului.

| Frank51 a răspuns:

Router-ul lor stock duce intre 50-150Mb/s wifi, si pe fir ~250Mb/s la abonamentul asta. Daca vrei viteza mai mare pe fir cumpara-ti alt router.

| Ionut231312 explică (pentru Frank51):

Nu este router-ul lor, este personal, si cred ca asta am sa fac, am sa achizitionez un router nou. happy

| Frank51 a răspuns (pentru Ionut231312):

*viteza mai mare pe wifi* am vrut sa zic! sorry

In acest moment routerul pe care il detii este cam slabut si de aia merge asa, dar nu merita sa investesti foarte mult intr-un router, decat daca ai un abonament mai bun(parerea mea).

Eu am fix acelasi abonament, 300Mb/s, nu este jucabil pe wifi, in csgo am 80-90ms, si nu te poti uita nici la un film calumea. In schimb pe fir totul este ok. Wifi folosesc doar cu telefonul.

| Ionut231312 explică (pentru Frank51):

Dar nu folosesc wifi, am cablu din router direct in pc

| anonimg a răspuns (pentru Ionut231312):

Nu cumpăra router.
Sfatul meu este să le ceri să îți bage fibră optică. Odată cu aceasta ei vor veni și cu router. Întreruperile de internet nu vor mai exista decât dacă ei vor lucra la echipament.
Nu te costă nimic.

| Algo098 a răspuns:

Conexiunea la router e fara fir? Daca e fara fir e normal sa fie viteza mica.
Pentru viteza mare e bun un router cu Rata de transfer Ethernet 1000 Mbps, cablu UTP cat6 si se obtine viteza maxima prin cablu.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Algo098):

Da, buba e ca fie iei router 100 Mbps, fie de 1000. Pentru abonamentul de 300 sau ala de 500 nu poti lua unul de 500 maxim pe LAN.

| Ionut231312 explică (pentru Algo098):

Pai am bagat cablul normal de internet in router, iar din router alt cablu in pc.

| Ionut231312 explică (pentru GabiDumitrescu):

Asta nu stiam, multumesc de pont.

| AlleXuSS a răspuns:

Salut daca cu adevarat ai 300mbs upload 300mbs download ar trebui sa fie macar un minim de 50-60mbs adica maxim 250, 240mbs doar daca routerul nu suporta mai mult de 100mbs verifica specificatiile router-ului respectiv pe site-ul producatorului daca nu incearca sa refaci testul de viteza conectand net-ul pe direct(excluzand router-ul) si vezi rezultatele!

| Ionut231312 explică (pentru AlleXuSS):

Am facut speedtest si la conexiunea direct in pc, si este de vreo 210-240 de mb...si problema este ca nu stiu cat suporta router-ul meu...caci nu mai am cutia, tot ce stiu este ca e tp link

| AlleXuSS a răspuns (pentru Ionut231312):

Poti gasi descrierea router-ului sub el este un sticker si acolo ar trebui sa-ti spuna modelul!
Deci la conectiunea pe direct ai spus ca scoti un total de 210-240 asta inseamna ca router-ul este de maxim 10-100 mbs ca altfel nu-mi explic!
Bafta!

| Ionut231312 explică (pentru AlleXuSS):

M-am uitat sub router si se pare ca este de 300... nici eu nu-mi explic cum poate de la 300 de mb sa ajunga la 70-80...

| Alex2k16 a răspuns:

I-ati router baiatu' meu.