| Forex a întrebat:

Salutare
As vrea sa imi pun ram la laptopul meu si nu stiu cum sa aleg mai exact.
Laptopul meu este Asus x550c i5-3337u 1.80 ghz
Tip-ul actulului ram este "4, 00GB Single-Channel DDR3 @ 798MHz"
O zi frumoasa

Răspuns Câştigător
| flixbuster a răspuns:

Hmmm... da, e posibil, am mai vazut un ASUS al carui modul de 4GB era lipit pe placa de baza si nu era vazut de CPU-Z. In acest caz, singura optiune reala este sa pui modulul nou in slot-ul disponibil si sa vezi daca este recunoscut. Daca pui DDR3 1.5V pe slot de DDR3L 1.35V, nu va fi recunoscut (nu stiu daca pleaca sistemul sau nu).

Asadar, cumparare doar cu testare (eventual cu optiune de retur daca nu poti testa chiar la cumparare) si mergi ca prima optiune pe DDR3L 1.35V.

Tine cont si de ce a spus @NLS - din pozele tale se pare ca ai CL11 - linia cu Timings de la Memory (RAM).

5 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Si in afara de ce foate bine a punctat flixbuster, mai trebuie sa verifici latenta CL, latenta noii placi trebuie sa fie identica cu cea a placii tale, mai ales daca vrei Dual Channel.

Deci latenta (CL number) identica, frecventa identica (1600MHz), voltaj identic (si eu cred ca e 1.35V, dar trebuie sa verifici).

| flixbuster a răspuns:

Ideal ar fi sa pui inca 4GB DDR3 1600MHz PC3-12800 sa faci 8GB RAM Dual Channel.

Atentie, ar trebui sa verifici daca este DDR3 1.5V sau DDR3L (adica "Low voltage") 1.35V. Eu inclin sa cred ca ai nevoie de DDR3L.

Verifica cu CPU-Z, vezi tab-ul SPD, ultima linie este Voltage. Vezi ce zice pentru modulul pe care deja il ai - tot la fel trebuie sa cumperi.

| Forex explică (pentru flixbuster):

Mulțumesc mult pentru ajutor, voi verifica aceste detalii și revin cu un răspuns.

| Forex explică (pentru flixbuster):

Https://valid.x86.fr/47i43t
Daca te ajuta cu ceva sa-mi spui mai exact, nu am gasit la SPD, nu pot selecta nici un slot sa vad mai exact.

| Forex explică (pentru flixbuster):

Mulțumesc mult de ajutor!

| flixbuster a răspuns (pentru Forex):

Hmmm... da, e posibil, am mai vazut un ASUS al carui modul de 4GB era lipit pe placa de baza si nu era vazut de CPU-Z. In acest caz, singura optiune reala este sa pui modulul nou in slot-ul disponibil si sa vezi daca este recunoscut. Daca pui DDR3 1.5V pe slot de DDR3L 1.35V, nu va fi recunoscut (nu stiu daca pleaca sistemul sau nu).

Asadar, cumparare doar cu testare (eventual cu optiune de retur daca nu poti testa chiar la cumparare) si mergi ca prima optiune pe DDR3L 1.35V.

Tine cont si de ce a spus @NLS - din pozele tale se pare ca ai CL11 - linia cu Timings de la Memory (RAM).