| EuAdrian1233 a întrebat:

Salutare. As vrea sa imi recomandati niste laptop-uri pana in 1000 de lei, secondhand ori cu garantie, cum considerati. Imi trebuie la facultate si poate pentru un joc sau doua mai low. Multumesc anticipat

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

1. arata bine, chiar prea bine sa fie adevarat
Daca esti din Bucuresti, mergi sa le vezi, alttfel, mai cauta.

Regula de aur> NU cumpara laptopuri la distanta, in special pe OLX.

2. Toate 3 din imaginea cu 3 laptopuri sunt modele din gama profesionala, MULT peste modelele consumer pe care le cumpara muritorii de rand pentru uz general. Sunt mult mai bine construite, din materiale mai calitative, si cu racire mai buna.
Am si eu ceva asemanator, dar de la HP.

3. Problema e ca nu specifica modelul procesorului, pentru a sti cam ce grafica integrata are.
INSA acele 8 nuclee mentionate, s-ar putea sa fie doar 4 de fapt, si sa aiba in total 8 threaduri. (Intel Hyper Threading)

Frecventa de 3, 4 nu trebuie sa te amageasca, e frecventa de Boost, la care sta doar intervale foarte scurte de timp.
Frecventa de baza e mult mai mica, poate fi si de 1, 6 GHz daca e mai nou si are intr-adevar 8 nuclee.

Insa chiar si asa, aparent merita banii. Totul e sa nu fie teapa, asadar NU RISCA sa cumperi la distanta.
Cauta in apropiere de tine, sa il poti vedea si eventual testa.

7 răspunsuri:
| danbnz a răspuns:

Nu recomand sh-uri dar uita-te pe aici, poate gasesti ceva convenabil pentru bugetul tau:
https://www.cel.ro/......-1000/4c-1
Parerea mea: mai strange ceva bani si ia-ti unul nou.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nu prea putem sa recomandat SH pentru ca nu sunt preturi... standard, sa zic asa.
Cel mai bine pune tu un link cu un laptop si ne dam noi cu parerea happy

| NLS a răspuns:

Vezi daca nu gasesti pe undeva ceva asemanator cu acesta

https://second-it-store.de/detail/index/sArticle/2660/sCategory/379

Noi - nici o sansa.

Ca site romanesc,
https://www.diabloscomputer.ro/

De ce indic acest procesor (sau in general unul cat mai nou in bugetul indicat)?

Pentru ca nu poate fi vorba despre placa video dedicata, si atunci cu cat e mai nou procesorul, cu atat mai puternica e solutia video integrata.

| flixbuster a răspuns:

Uite, un i5 gen. 3 la 550 lei - in ziua de azi nu mai gasesti asa ceva la banii astia, e jale la laptop-uri peste tot, noi sau second hand. Acesa are 6 luni garantie. Cei de la PD Media sunt foarte ok, eu am lucrat de multe ori cu ei.

https://pdmedia.ro/......0GB-Bat-OK

| laSoledad a răspuns:

Noi, si orice alt om, nu stim ce sa gaseste prin secondhand-uri online sau fizice. Alea sunt o mare incertitudine, nu prea stii trecutul lor. De aia nu putem recomanda nimic. Ce iei, aia iei. Te uiti pe liste cu laptopuri secondhand si le citesti descrierea, cam atat poti face. Nu e ca la laptopurile reale, unde chiar ai ce recomanda, fiindca sunt noi si la capacitate maxima.

| NLS a răspuns (pentru EuAdrian1233):

1. arata bine, chiar prea bine sa fie adevarat
Daca esti din Bucuresti, mergi sa le vezi, alttfel, mai cauta.

Regula de aur> NU cumpara laptopuri la distanta, in special pe OLX.

2. Toate 3 din imaginea cu 3 laptopuri sunt modele din gama profesionala, MULT peste modelele consumer pe care le cumpara muritorii de rand pentru uz general. Sunt mult mai bine construite, din materiale mai calitative, si cu racire mai buna.
Am si eu ceva asemanator, dar de la HP.

3. Problema e ca nu specifica modelul procesorului, pentru a sti cam ce grafica integrata are.
INSA acele 8 nuclee mentionate, s-ar putea sa fie doar 4 de fapt, si sa aiba in total 8 threaduri. (Intel Hyper Threading)

Frecventa de 3, 4 nu trebuie sa te amageasca, e frecventa de Boost, la care sta doar intervale foarte scurte de timp.
Frecventa de baza e mult mai mica, poate fi si de 1, 6 GHz daca e mai nou si are intr-adevar 8 nuclee.

Insa chiar si asa, aparent merita banii. Totul e sa nu fie teapa, asadar NU RISCA sa cumperi la distanta.
Cauta in apropiere de tine, sa il poti vedea si eventual testa.

| anonimulllll000 a răspuns:

Încearca ceva de pe olx sau ceva site uri de second hand uri unde il poti contacta pe cel care le-a folosit dandu-ti detalii despre produs nu stiu. pentru facultate nu iti trebuie ceva prea wow iar pentru jocuri un procesor i5 generatia a 5-a si ceva placa video 1050ti merge. dar acum nu stiu daca le gasesti second hand pana in 1000 de lei, intereseaza-te pe site urile unde poti contacta vanzatorul. Cu mare placere!