| Sherby a întrebat:

As vrea sa intreb pe cineva care se pricepe sau care a mai incercat ceva de genul urmatoarea chestie:
Am un HTC Sensation si ma tot gandeam sa il root-ez... vreau sa stiu avantajele si dezavantajele rooting-ului si daca se pierde garantia intr-un fel, daca da, daca se poate unroota telefonul pentru a nu se descoperi la garantie ca a fost Rootat vreodata. De asemenea, daca pot fi probleme de a fi brick-uit telefonul sau daca fac Permanent Root (cum am mai vazut pe internet ca se aplica la Sensation) se mai poate unroota, tot pentru garantie sau daca vreau sa revin la ROM-ul initial al telefonului fara sa fie ramase "resturi" ale rooting-ului, sa fie totul ca inainte de root. Singurul motiv pentru care vreaus a fac root este Custom ROM-ul care adauga efecte si tranzitii mai frumoase device-ului si am vazut ca exista si sense 3.5 si android 4.0 pentru Sensation, care functioneaza doar cu root. Multumesc anticipat big grin

Răspuns Câştigător
| eucumine010 a răspuns:

Sunt avantaje, dar sunt prea multe sa le enumar aici. Cel mai mare avantaj e ca iti poti pune romuri modificate si poti face cam ce vrei pe el. Poti pune si ICS(Ice Cream Sandwich) Da iti poti brickui telefonul daca nu urmezi pasi cu exactitate. Poti reveni la softul original. Nu pierzi garantia. Aici gasesti tot ce ai nevoie. http://forum.xda-developers.com/forumdisplay.php?f=1109
Ai grija, citeste si reciteste tot inainte sa te pui la treaba. Eu am facut la Htc Desire hd al meu si sunt foarte multumit. Succes.

| Sherby explică (pentru eucumine010):

Ok, inca un lucru, cred ca nu exista un fel de root care nu m-ar lasa sa revin la softul original al telefonului, nu? Si daca se intampla sa il "brickuiesc", se poate repara intr-un fel, fara a-l duce la garantie? Apropo de garantie, daca se intampla ceva cu telefonul si il aduc la softul original, este posibil ca cei de la reparatii sa ma refuze pentru ca au aflat ca telefonul a fost root-at? Multumesc mult pentru informatii, deocamdata eu sunt inca un "newbie", fiind primul meu device cu Android happy

| eucumine010 a răspuns (pentru Sherby):

Nu exista nici nu un root care sa te blocheze pe un anumit Rom, te poti intoarce la cel original cand vrei. Daca il brickuiesti, ai cam pus-o, la un service sau cauti instructiuni pe net poate gasesti o rezolvare. Eu nu am fost cu el niciodata in garantie, dar nu cred ca ar avea de ce sa te refuze. Nu iti dai seama din 2 priviri daca a fost rootat, de fapt nici nu stiu daca iti poti da seama. E posibil sa nu. Oricum, citeste si reciteste de 2 -3 ori pana intelegi, inainte sa te pui la treaba. E destul de simplu dupa ce prinzi ideea. Succes.