| MrDumnezeu a întrebat:

Salutare. As vrea sa-mi constuiesc un pc care sa aiba acest procesor ( http://www.altex.ro/......7-graphics ) dar nu stiu ce componente sa-mi cumpar sa fie compatibile cu acest procesor ( gen placa de baza etc).

Răspuns Câştigător
| Ineys a răspuns:

Http://www.pcgarage.ro/......ocket-fm2/
Uite aici pentru placi de baza. Toate de aici sunt compatibile cu procesorul tau, acum depinde de cati bani ai. Stiu ca nu mai sunt in oferta la PC garage, dar cauta-le pe net, copiaza-le numele si vezi unde sunt disponibile.
Iar la carcasa, chiar nu conteaza ce carcasa iei, trebuie sa-ti placa tie cum arata, carcasa e doar de estetica.
Un hard ce sa zic... 500 GB-1 TB maxim, ca oricum n-ai ce sa stochezi pe el.
Memorie RAM. din nou, intervine bugetul, minim 4 GB, iar daca te tine buzunaru ti-as recomanda chiar 8 GB. Daca nu, ia 4 acum, si mai adaugi mai tarziu 4. Deja peste 8 GB nu vad ce-ar face un utilizator obisnuit cu ei.
Placa video... Daca vrei gaming, iti recomand un bus de 256 bit, si nu conteaza, 1-2 GB memorie. Sa aiba 2 ventilatoare, adica racire activa.
Sursa, ti-am zis minim 500W sa duca lejer sistemu... si altceva.:-? Cam atat cred, nu cred c-am uitat ceva...

3 răspunsuri:
| Ineys a răspuns:

Placa de baza sa aiba Socket FM2, o sursa decenta de minim 500W, o carcasa spatioasa, si restul nu prea conteaza, poti sa iei ce vrei.

| MrDumnezeu explică (pentru Ineys):

Daca nu te superi, imi recomanzi cate ceva? (placa de baza, o carcasa )
te rog frumos

| MrDumnezeu explică (pentru Ineys):

Multumesc frumos

| Ineys a răspuns (pentru MrDumnezeu):

Http://www.pcgarage.ro/......ocket-fm2/
Uite aici pentru placi de baza. Toate de aici sunt compatibile cu procesorul tau, acum depinde de cati bani ai. Stiu ca nu mai sunt in oferta la PC garage, dar cauta-le pe net, copiaza-le numele si vezi unde sunt disponibile.
Iar la carcasa, chiar nu conteaza ce carcasa iei, trebuie sa-ti placa tie cum arata, carcasa e doar de estetica.
Un hard ce sa zic... 500 GB-1 TB maxim, ca oricum n-ai ce sa stochezi pe el.
Memorie RAM. din nou, intervine bugetul, minim 4 GB, iar daca te tine buzunaru ti-as recomanda chiar 8 GB. Daca nu, ia 4 acum, si mai adaugi mai tarziu 4. Deja peste 8 GB nu vad ce-ar face un utilizator obisnuit cu ei.
Placa video... Daca vrei gaming, iti recomand un bus de 256 bit, si nu conteaza, 1-2 GB memorie. Sa aiba 2 ventilatoare, adica racire activa.
Sursa, ti-am zis minim 500W sa duca lejer sistemu... si altceva.:-? Cam atat cred, nu cred c-am uitat ceva...