| Legend123 a întrebat:

Salutare as vrea sa vand un calculator : placa video nVIDIA geforce 9800 gt 1024 mb 256 bit, procesor Intel core 2 duo e 7500 2.93 ghz, 4 gb ram, hdd 500 gb. as vrea sa stiu cam cu cat sa il vand dau FUNDA

Răspuns Câştigător
| alinaalin955 a răspuns:

Call of Duty Ghosts cere 6 GB RAM, alfel nu porneste, da eroare fatala dar au scos astia un patch sa poata fi jucat cu 4GB RAM, trebuie neaparat sistem de operare pe 64(ai pe 64 altfel nu-ti vedea cei 4 GB RAM).Nu stiu daca cere placa video ce suporta directx 11(Crysis 3 asa cere, pentru Crysis 3 am schimbat eu placa video, 9800 GT suporta directx 10).
Vad ca si la Battlefield 4 si la COD Ghosts scrie directx 11, nu stiu daca se refera la placa video ce suporta directx 11.Cred ca nu ca vad ca la Crysis 3 scrie DirectX 11 graphics card.
Instaleaza cred ca merg.La COD vezi patch-ul ala.Vad ca ii zice Call of Duty: Ghosts RAM Fix.

24 răspunsuri:
| RB26DETT a răspuns:

Ai o placa video foarte buna pe PC daca zici ca este de 256 bitiwinking cum il vinzi? cu sau fara monitor? sunt putin interesat sa imi iau un alt pc.

| alinaalin955 a răspuns (pentru RB26DETT):

Placa video este DDR3.

| Legend123 explică (pentru alinaalin955):

Da ddr 3 este facut pentru jocuri nu am avut problema cu niciun joc pana acum daca vreti enumar jocurile din pc le joc la grafici maxime happy as vrea sa iau pe pc peste 1000 de roni

| Legend123 explică (pentru RB26DETT):

Fara monitor ti-as spune si sursa si placa de baza dar nu stiu cum sa le aflu.

| KodrutZ a răspuns (pentru Legend123):

Cam greu sa iei peste 1000, chiar daca el e inca destul de oK.

| alinaalin955 a răspuns (pentru Legend123):

Cunosc placa video, am avut-o.Era 300 lei noua acum vreo 3-4 ani.
Uite aici:
http://www.emag.ro/......DQYF4BBBM/
Este dublu de scump fata de cat vrei tu pe al tau dar este mult mai bun si ai si garantie 2 ani.
Din partea mea iti urez sa-l vinzi cu cat vrei, dar nu cred ca iei 1000 lei pe el.

| Legend123 explică (pentru alinaalin955):

Inteleg.voiam sa iau 1000 de lei pe el sa mai pun eu inca 1000 sa iau unul mai bun dar cred ca imi voi pune ceva rami in + si un procesor i3-i5 si il voi face mai bun. ce spui se merita sa mai bag ceva bani in el?

| alinaalin955 a răspuns (pentru Legend123):

Pentru a schimba procesorul trebuie sa schimbi placa de baza care este pe socket 775 care este un socket mort, nu se mai gasesc procesoare pe acest socket decat de ocazie.
Cred ca mai bine faci cum ai zis, strangi bani si iti faci un calcul si vinzi PC-ul asta si cu banii stransi iei altul.
Tu incearca sa iei cat mai mult pe el, le spui la prieteni, la colegi ca vrei sa vinzi PC-ul sa iti iei tableta de exemplu, spui ca duce cele mai noi jocuri...stii tu.

| Legend123 explică (pentru alinaalin955):

Cat m-ar costa sa schimnb placa de baza si procesorul?

| alinaalin955 a răspuns (pentru Legend123):

Sa zicem ca mergi pe Intel.Mergi pe socket 1150.Sunt cele mai noi procesoare de la Intel-Haswell.
Placi de baza:
http://www.emag.ro/......priceasc/c
Procesor I3:
http://www.emag.ro/......D45WXBBBM/
sau I5:
http://www.emag.ro/......DX8WXBBBM/

http://www.emag.ro/......EBZB0BBBM/
Cred ca ai memorie RAM DDR 3, daca ai DDR 2 apare alta problema, trebuie schimbata si memoria, placile de baza noi suporta DDR3.

| Legend123 explică (pentru alinaalin955):

Rami am ddr3 nu e asta o problema vad ca m-ar duce cam la 600-700 lei cu i3 si la cam 900-1000 lei cu i5 cred ca imi voi schimba aceste piese.

| alinaalin955 a răspuns (pentru Legend123):

Daca ai putea sa faci un efort pana la I5 ar fi bine, I3 este totusi un procesor dual core(nu spun ca nu este bun, este bun).
Mai incolo(la anul sau cum faci rost de bani) mai pui 4 GB RAM si schimbi si placa video.Ti-am spus ca am avut si eu 9800GT. Jucam Battlefield 3 cu toate la hight, la ultra facea figuri, dar Battlefield 3 nu mai este un joc de referinta.
Acum daca vrei sa spui ca joci un joc cu toate setarile la maxim trebuie sa te referi la Crysis 3, Battlefield 4, Call of Duty Ghosts.

| Legend123 explică (pentru alinaalin955):

Poti lasa un id de mess sa mai vorbim?happy

| alinaalin955 a răspuns (pentru Legend123):

Nu am messenger, nici skype.

| Legend123 explică (pentru alinaalin955):

A ok..mersi de ajutor atunci cred ca iti voi urma sfaturile si voi incerca sa imi schimb piesele cum spui tu..crezi ca la piesele actuale mi-ar merge battlefield4 si call of duty ghosts la cerinte minime?happy

| Legend123 explică (pentru alinaalin955):

Dar la placa mea scrie DirectX runtime version : 11.0

| Legend123 explică (pentru alinaalin955):

Merge battlefield 4 :X ..primesti FUNDA big grin

| RB26DETT a răspuns (pentru alinaalin955):

Am vazut i3 quad core 2.4 Ghz si am vazut si i7 dual core deci nu prea conteaza numele [i3 i5 i7] conteaza modelulwinking

| alinaalin955 a răspuns (pentru RB26DETT):

Poate or fi I7 cu doua nuclee la laptop-uri. Poate, nu stiu.
Dar I3 cu 4 nuclee nu cred ca sunt. Pune-mi un link.

| alinaalin955 a răspuns (pentru Legend123):

Nu stiu ce sa zic, a mea suporta directx 10.Si pe mai multe site-uri vad ca tot asa scrie.
Cu ce program ai vazut ca zice directx11?
Poate se refera la directx11 care este inglobat in Windows 7 nu la directx suportat de placa video.
Poti instala acest program:
http://www.softpedia.com/progDownload/GPU-Z-Download-85523.html
Dai click pe unul din alea din dreapta unde scrie softpedia mirror.
Il instalezi, il deschizi si vezi la diectx suport(undeva la mijloc in dreapta).

| alinaalin955 a răspuns (pentru Legend123):

Call of Duty Ghosts cere 6 GB RAM, alfel nu porneste, da eroare fatala dar au scos astia un patch sa poata fi jucat cu 4GB RAM, trebuie neaparat sistem de operare pe 64(ai pe 64 altfel nu-ti vedea cei 4 GB RAM).Nu stiu daca cere placa video ce suporta directx 11(Crysis 3 asa cere, pentru Crysis 3 am schimbat eu placa video, 9800 GT suporta directx 10).
Vad ca si la Battlefield 4 si la COD Ghosts scrie directx 11, nu stiu daca se refera la placa video ce suporta directx 11.Cred ca nu ca vad ca la Crysis 3 scrie DirectX 11 graphics card.
Instaleaza cred ca merg.La COD vezi patch-ul ala.Vad ca ii zice Call of Duty: Ghosts RAM Fix.

| Mihai1810 a răspuns:

Cu vreo 600-650 lei

| alinaalin955 a răspuns:

Placa video=150 lei
procesor=100lei
4GB RAM=100lei
hdd=100lei
placa de baza, sursa, carcasa, dvd rw=150lei
Iese cam cum a zis mihai1810.

| Legend123 explică (pentru alinaalin955):

Eu cand l-am cumparat adica acum 2 ani l-am facut pe piese pe carcasa am dat 300 de lei si pe sursa 200

| TheSoldier a răspuns:

Depinde de sursa, placa de baza, ma rog. In cel mai rau caz il dai cu 700RON, Si in cel mai bun caz cu 1200Ron. Pune-l pe olx. Poate ai norocbig grin