| BoGdY1107 a întrebat:

Salutare, aseară mi-am desfăcut laptopul sa ii schimb pasta termo conductoare și după ce l-am asamblat tot mergea la fix, numai o chestie, când închid capacul laptopului nu se mai pune pe sleep, ceva idei?
Nu mă deranjează, dar parca vreau să îl fac să meargă.
Mulțumesc!

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ai uitat sau n-ai pus corect inapoi mufa de la contactele capacului, care indica atarea de deschidere-inchidere.

| BoGdY1107 explică (pentru Bula):

Și pe unde ar trebui sa fie puse, că nu am văzut nimic nicăieri, adică nici o mufă nicăieri

| Bula a răspuns (pentru BoGdY1107):

In cutia laptopului, undeva intre balamale. happy

| ziftode a răspuns:

Cred ca ai stricat senzorul de inchis lid
ar trebui sa fie un intrerupator sau ceva asemanator
insa, am desfacut o tona de laptop-uri in ultimii ani si nu am recunoscut senzorul ala... deloc, asa ca habar n-am care e

iar la faza asta, eu sunt pe "invers", eu NU vreau sa imi faca sleep cand inchid lid-ul, si chiar am injurat cu spume de mi-au batut in teava vecinii, pentru ca in Linux, chestia asta e facuta de unele JIGODII NENOROCITE, special sa te phoota:

Linux Mint cu XFce, si, cum poate cineva sa fie ATAT DE JAVRA?!?, au facut comanda software care sa inchida monitorul, cand inchizi lid-ul, iar la redeschidere nu mai mergea comanda si nu se mai reaprindea, moment in care de ce sunt atat de JAVRE NENOROCITE: cand inchizi lid-ul monitorul se inchide INTOTDEAUNA, HARDWARE, asa ca JAVRELE NENOROCITE AU **MUNCIT** CA SA TI-O TRAGA, ca sa nu mai vorbim ca nu am reusit sa dezactivez respectiva setare, o considera atat de "normal" ca nu ai cum sa o scoti, DECI CHIAR AU FACUT-O CU INTENTIE NENOROCITA! x(

opensource si tragi apa la veceu, iar pe vremuri eram fan