| Jigokunokishi a întrebat:

Salutare!
Ați făcut cumpărături de pe site-ul Ultraonline EU? Știți ceva despre site, este sigur? Aș vrea să îmi comand un telefon de pe site, dar nu-l cunosc și se plătește cu cardul în avans. De asemenea, dacă ați comandat, știți cum e treaba cu garanția la ei?
Mulțumesc anticipat!

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Site-urile la care trebuie sa platesti in avans sunt nesigure, exceptand cele cu "traditie" (gen Aliexpress, Amazon etc.).
Este de preferat sa platesti la preluarea marfii, in ramburs (cash sau cu card).

Pentru marfa cumparata din alte tari, garantia poti exercita doar daca producatorul are o firma acreditata in tara ta SAU daca expediezi marfa defecta intr-o tara unde au reprezentanta.
Deci, inainte de cumparare, este bine sa te interesezi de reprezentanta, acreditare!

| Violleta2022 a răspuns:

Ultraonline EU este un site chinezesc, nou-nout, situat in Hong Kong.
ma indoiesc ca are cineva experinta la cumpararea de pe el, odata ce este abia creat si dat in folosinta.

Evident ca se plateste totul la cumpararea online, asa cum se procedeaza la absolut toate cumparaturile internationale.
Comanda peste 50 euro au transport gratis, iar cele sub 50 euro au 15euro transportul. Se mai adauga un 3% pentru cei care vor sa cumpere asigurae pe tot parcursul transportului, ca marfa sa nu ajunga lovita, iar daca ajunge, sa fii rasplatit.
https://www.ultraonlineeu.com/en_EU/shipping-and-insurance

Garantia este de 1 sau 2 ani depinzand de produs
In caz de defectiune, trimiti produsul inapoi, in Hong Kong.
https://www.ultraonlineeu.com/en_EU/warranty-policy

Personal, nu ma incred in noile magazine online, aparute ca ciupercile dupa ploaie. Mai bine cumperi de pe ebay, amazon sau alte site-uri serioase, care iti ofera posibilitatea sa ceri refund, in caz de este ceva defect sau esti nemultumit de produs.