| CEugen97 a întrebat:

Salutare!
Aveti idee de ce nu imi apare casuta aceea de introducere a parolei cand pornesc pc-ul?
Mentionez ca am windows 10 si pana acum imi aparea.
Acum in momentul in care ar fi trebuit sa introduc parola imi apare doar imaginea fara casauta de introducere parola si nu pot trece mai departe.

9 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Poate fi o defectiune a Windows-ului sau un virus.

Bula
| Bula a răspuns:

1. Incearca sa tastezi parola, dupa care apasa tasta Enter.

2. Daca trebuie sa introduci si nume si parola (2 casute), atunci introduci intai numele, dupa care apesi tasta Tab, tastezi parola si apesi tasta Enter.

3. Deseori se poate provoca sa apare casuta prin tastarea unei "parole" false dupa care apasand tasta Enter. In acest caz, sistemul afiseaza o alta pagina, diferita, care deseori este deja vizibil.

Daca nicicum nu poti intra in sistem, atunci trebuie apelat la o persoana cunoscatoare de reparatie a sistemului, pentru restaurarea unei salvari anterioare de sistem.

| CEugen97 explică (pentru Bula):

Dupa ce se deschidea windows-ul imi aparea o imagine urmand ca eu sa apas orice tasta ca sa imi apara casuta de introducere a parolei, acum dupa ce se deschide windows-ul apas orice tasta si nu mai imi aparea casuta pentru parola.
Problema este este ca am niste date importante pe partitia in care este instalat sistemul de operare si nu pot apela la aceasta solutie desi mi as dori

| Bula a răspuns (pentru CEugen97):

Datele le poti accesa pornind calculatorul de pe un CD/DVD live (Linux Mint este foarte potrivit). Trebuie descarcat fisierul ISO pe un alt calculator si din ea facut DVD-ul bootabil. Poti apela si la orice prieten care are un CD/DVD live (si de instalare) Linux Mint sau Ubuntu, iar datele le poti copia pe stick USB sau un alt hard disk.
Dupa copierea datelor poti chiar si sa re-instalezi windows-ul.

| CEugen97 explică (pentru Bula):

Am facut linux mint bootabil pe stick.Nu stiu de ce nu merge la mine pe p.c. tinand cont ca pe un alt p.c. functioneaza.Booteaza dar la un moment dat se face ecranul negru si ramane asa

| Bula a răspuns (pentru CEugen97):

Probabil, monitorul tau nu duce rezolutia maxima detectata de Linux live (conform placii video instalat).
Se intampla des in cazul placilor video nVidia. In aceste cazuri, la instalare, ai nevoie de driver suplimentar.

Ca sa fie vizibil, imediat la bootare trebuie sa apesi tasta "Esc" si iti va aparea un meniu de depanare.
Alegi modul "compatibil" si se va vedea ecranul in mod standard (VGA), ca si la "Safe Mode" in Windows.

| Bondarel99 a răspuns:

Ai dat vreo actualizare recent?

| CEugen97 explică (pentru Bondarel99):

Am reinstalat driver ul pentru wireless

| iwefgOficiall a răspuns:

Cand se deschide windowsul trebuie sa dai enter si pe urma apare casuta sau s-a stricat tastatura ancearca sa dai clik si vezi apare.