| octav005 a întrebat:

Salutare. Azi după masa. Am făcut putina ordine în camera. Am deconectat PC desktopul din birou. Cablu de alimentare. Cablu net. Din spate. Etc. În interior nu am umblat absolut deloc. L. Am ținut vreo 4 ore fără tensiune. Apoi am conectat cablurile și când am băgat ștecherul în priza. A pornit direct fără a porni butonul de Power. Apoi după 2 s-au 3 secunde sa oprit brusc. Încerc sa pornesc butonul Power dar degeaba. Scot ștecherul din priza, îl bag din nou; aceeași poveste. Pornește direct și se oprește. NU ȘTIU CE SE INTAMPLA. cine ma poate ajuta.

28 răspunsuri:
| ivanhoe a răspuns:

Vezi butonul de restart sa nu fi ramas apasat. La fel si cu butonul de Power.

| octav005 explică (pentru ivanhoe):

Nu este rămas blocat nici unul. Revin amândouă butoane.

| ivanhoe a răspuns (pentru octav005):

Nu-ti baga nasul in sursa. Nu merita efortul nici macar sa o desfaci. Componentele electronice pe care le gasesti acolo au un rol bine pus la punct. Nu e musai ca una dintre acele componente sa fie ''arsa'' ca sursa(sa zicem) sa nu ''mearga''. In functie de piesa, care poate sa fie in scurt, intrerupta, sa aiba curenti de fuga, electrolit scurs, contact imperfect si multe altele. La problema ta e destul de dificil sa-ti dau un raspuns daca nu am computerul in fata. Interesant e faptul ca ti-a mers pana nu te-a palit pe tine sa mai faci si tu un pic de curatenie prin casa...happy De asta m-am gandit ca in momentul in care ti-ai sters de praf pc-ul, ti-o fi ramas vreunul din butoane apasat. Bine, e posibil sa se fi defectat unul din butoane chiar daca ele revin, asa cum ai zis tu, la normal. Dar daca nu esti initiat in d-alde electronicii nu am cum sa te ajut.

| octav005 explică (pentru ivanhoe):

Am scos mufa ce alimentează placa de baza. Cea de 20 + 4 am pus în scurt un fir negru cu cel verde sa pornească sursa. Fără nici un consumator sursa funcționează. Nici un fasait. Am băgat mufa alimentare la Dvd_rom se aude în sursa fasait usor. Dar când bag și cea de la HDD. Pornește HDD. Se sesizează un fasait și mai tare. Deci. Sursa. Sa se fi ars ceva în sursa

| ivanhoe a răspuns (pentru octav005):

Ai procedat bine punand firul negru cu cel verde in scurt. Ti-am mai zis, renunta la cuvantul ''ars''. Foloseste mai bine ''defectat''. Ti-am explicat si de ce.
Nu prea am inteles. Porneste hardul. Pe monitor ce vezi?
Ai facut treaba cu memoriile?
Porneste computerul fara periferice, apoi pune pe rand cate una. Scoate si placa de sunet. Daca ai placa video incorporata, foloseste-o pe aia, iar pe cealalta scoate-o. Porneste apoi doar cu HDD-ul montat. Vezi cum se comporta.
Fa rost de o alta surs functionabila, vezi ce se intampla.

| octav005 explică (pentru ivanhoe):

Pai cu placa de baza conectata HDD și Dvd_rom. Pornește direct cum îl bag în priza. Și se oprește după 2 secunde. Dar nu mai pornește.

| octav005 explică (pentru ivanhoe):

Posibil sa se fi defectat ceva în sursa. Acel fasait. Și sa nu mai aibe amperajul necesar pentru HDD placa de baza. Asa cum ar fi normal. Și cred ca ea intra în sarcina. De asta se și oprește. Asa presupun

| ivanhoe a răspuns (pentru octav005):

Porneste-l fara unitatea optica (DVD). Mai vezi alea doua fire de la butonul de power unde se duc. Scoate-le cu grija apoi fa un scurt cu o surubelnita sau cu un fir pe cele doua bare metalice timp de trei secunde. Ai grija ce faci pe acolo si ce scoti ca sa stii sa le pui inapoi.

| octav005 explică (pentru ivanhoe):

Și dacă scot HDD și dacă scot Dvd_rom. Tot la fel. Pornește imediat cum îl bag în priza și se oprește după 2 secunde

| ivanhoe a răspuns (pentru octav005):

Fa ce ti-am zis ultima data. Urmareste firele de la butonul de pornire, scoate-le, apoi fa scurtul de care ti-am vb. Daca nu si nu, cauta o sursa si probeaz-o. Daca nici atunci nu vrea, incearca cu un alt procesor bun. Ei...si daca nici atunci, schimba placa de baza si va fi ca nou.

| ivanhoe a răspuns (pentru ivanhoe):

Sau mai bine taie-le, dezizoleaza capetele firelor care vin de la calculator si uneste-le pana calculatorul porneste. Ceva imi zice ca e de acolo

| octav005 explică (pentru ivanhoe):

O sa încerc cu o alta sursa. Dar asta mâine. Ca trebuie sa o cumpăr.

| ivanhoe a răspuns (pentru octav005):

Fa ce ti-am zis eu ultima data, Inainte de a cumpara ceva trebuie sa fii sigur.

| octav005 explică (pentru ivanhoe):

Acum nu mai am cum sa încerc ca am stricat sursa. Avea vreo 5 ani cred

| ivanhoe a răspuns (pentru ivanhoe):

Daca nu intelegi ce am vrut sa iti zic, iti pot explica pas cu pas, nu-i problema.

| octav005 explică (pentru ivanhoe):

Acum nu mai am sursa. Am dezmembrato

| ivanhoe a răspuns (pentru octav005):

Sa inteleg ca ai bulit-o?! Nu ti-am zis sa nu umbli in ea sau cu ea? Offf! Acolo ai niste tensiuni bine puse la punct. Iti dai seama ca tensiunea aia de 3.3 V e pentru procesor. Daca depaseste cu 5%, asta se duce (procesorul). Nu te joci cu sursa! Probabil ca ai mai bagat si alte fire in scurt, nu numai cel verde cu negru, asa-i? Poti sa-mi zici ce trasnai ai facut, ca te inteleg.

| octav005 explică (pentru ivanhoe):

Nu am băgat decât negru cu verde. Dar fără a conecta cu placa de baza

| ivanhoe a răspuns (pentru octav005):

Vezi ce faci cu sursa apoi mai vb.

| octav005 explică (pentru ivanhoe):

Salut. Am schimbat sursa una de 400w. Dar aceeași problema. Pornește imediat cum bag smecherul în priza și se oprește după 2 secunde. Am încercat cum ai spus tu. Am scos pini din placa de baza. Cel de Power dar apoi și cel de reset. Dar degeaba. Fără rost.

| ivanhoe a răspuns (pentru octav005):

Si porneste si cu firele scoase?
Posibil un scurt pe placa de baza. Totusi, pana sa-ti cumperi alta e bine sa verifici memoria RAM, placa video si procesorul. Metoda substitutiei e cea mai buna in cazul de fata.

| octav005 explică (pentru ivanhoe):

Am mai încercat și cu alta sursa de 450w. Dar la fel face. Cu pini scoși de Power și reset după placa de baza. Am scos și alimentarea HDD. Dar la fel îmi face. Am luat HDD și la pus pe alt pc crezând ca este de vina HDD. Dar HDD este funcțional. Am scos memoriile ram de pe placa. Și face aceeași chestie. Dar și biruie ca nu are ramii băgați și se oprește după 2 secunde ca la început. Am pus și o hârtie sub placa de baza crezând ca face masa cu carcasa. Dar în zadar.

| ivanhoe a răspuns (pentru octav005):

Ramane sa mai verifici procesorul si placa video. Daca nu, e placa de baza, n-ai ce face. Nu stiu daca ai incercat sa pornesti calculatorul fara cablul VGA (e cel care duce la monitor). Mai verifica daca n-ai condensatori umflati pe placa. Cam asta e tot. Succes!

| octav005 explică (pentru ivanhoe):

Pai toate ce le. Am enumerat m. Ai sus le. Am probat fără placa video. Fără nici un cablu VGA. Am și desfăcut COOLER și am curățat procesorul și am pus pasta termoconductoare. Pe placa de baza sunt vreo 5 sau 6 condensator dar intacte. Restul pieselor sunt minuscule le vezi cu lupa. Dar degeaba. Nu s-a rezolvat nimic. O sa ma duc cu el la un service IT

| Bogdanme881 a răspuns:

S-ar putea sa fie o problema de la sursa sau placa de baza. Verifica inauntrul unitatii, ti se pare ceva suspect/ars?

| octav005 explică (pentru Bogdanme881):

Am scos mufa cea din placa de baza. Și am probat sursa cu DVD rom și HDD. Și funcționează sursa. Dar când e în placa de baza mi se aude un fasait. Dar nu știu de unde este ori de la sursa ori de la COOLER procesor.

| octav005 explică (pentru octav005):

Cel mai sigur se aude un fasait în sursa. Posibil sa nu mai ducă? Sa nu mai aibă putere? COOLER sursa cel de la procesor și placa video funcționează.

| ivanhoe a răspuns (pentru octav005):

Sursa iti da tensiuni de 3, 3V, 5V si 12V. Sunt convins ca nu ai cu ce sa le masori.Ia vezi, radiatorul de pe procesor se incinge? Mai verifica si memoria RAM. Daca ai doua, scoate una din ele, apoi invers.