PsihoSex
| PsihoSex a întrebat:

Salutare!

Cand scrii un document word, apare jos automat nr de semne sau trebuie ceva bifat undeva?!
Dupa cateva zile, se poate verifica daca s-a intervenit si s-a sters din text si daca da, unde, in bios?! Se poate vedea exact cate semne/litere s-au sters?!

Multumesc frumos!

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cand deschid documentul mie imi apare in stanga jos.
Daca nu-ti apare te duci pe Review si apoi selectezi Word Count si iti da statistica, inclusiv cu numarul de semne.

| Wr3nch a răspuns:

Lol, biosul nu are nici in clinci, nici in maneca cu asta. Daca vrei sa nu umble cineva la text il faci pdf si salut. Sau blochezi dreptul de editare.

| NLS a răspuns:

Atâta timp cât nu folosești un software de management de fișiere (d.Velop d.3 sau altele... Cred ca exista și un gratuit, celelalte contracost sunt extrem de scumpe, fiind destinate companiilor) nu ai cum sa controlezi dacă se umbla la fișier și cât, sau ce se șterge din el.
Poți vedea doar data când a fost ultima data deschis, respectiv salvat, în Proprietăți. (click dreapta pe fișier, Properties, Details).

Daca vrei sa nu se umble la el, fie protejezi documentul cu parola, fie îl salvezi ca PDF.

Pentru a vedea exact cât și ce se șterge dintr un document text, ai nevoie de o soluție de management de fișiere, cum spuneam în prima parte. Am auzit ca ar exista un software gratuit, dar e o complicate inutila dacă ești doar un utilizator casnic.