| anonim_4396 a întrebat:

Salutare, cata memorie maxima poate avea un floppy drive?

Răspuns Câştigător
| Brizbriz a răspuns:

Cele mai folosite, din plastic dur aveau 1.4M
au fost folosite ani buni, mai ales in Romania unde firmele de contabilitate depuneau nustiuce la autoritati pe diskette d'astea

totusi, cea mai mare memorie au avut-o zip drive: 750M
https://en.wikipedia.org/wiki/Zip_drive
care foloseau tot floppy disk-uri

totusi tehnologia a fost absolut imbecila de la inceput, si o tampenie de folosit mai mult de 1-2 scrieri si 4-5 citiri din doua motive:
1. capul atingea disk-ul (chiar pe ambele fete) si mai devreme sau mai tarziu ajungea sa il zgarie
2. nu avea nici un fel de protectie anti-praf, deci, mai devreme sau mai tarziu praful ajungea intre cap si disk si producea zgarieturi

2 răspunsuri:
| Amethyst01 a răspuns:

Unul obisnuit are 1.4mb

| colosseum1337 a răspuns:

Salut! Memoria maxima a unui floppy este de 1. 44MB