| coco4782 a întrebat:

Salutare. Ce parere aveti despre "Laptop Asus X553MA-XX432D, Intel Celeron Quad-Core, Memorie 4GB, HDD 500GB, Intel HD Graphics, Free DOS"?
Cateva jocuri ce pot fi jucate fara probleme?
Funda celei mai detaliate pareri happy

2 răspunsuri:
| SonicAndrei a răspuns:

La prețul ăsta e bunicel, pentru utilizarea de zi cu zi e chiar bun. Pentru jocuri însă nu. Acest laptop are placă video integrată (Intel HD Graphics) care va permite rularea jocurilor mici și medii. Pentru jocuri e nevoie de o placă video dedicată (nVidia sau Radeon).

De exemplu acesta: http://www.altex.ro/......-2gb-linux

Chiar dacă nu e Asus, faptul că are nVIDIA GeForce GT 920M îl face net mai performant decât cel cu placa integrată. Pe acesta merge orice joc, unele noi chiar pe grafică mare (cred).

| Hat a răspuns:

Dacă vrei sa te joci iti sugerez sa iti iei un laptop cu placa video dedicata si un procesor mai bunicel decât celeron. Acesta, spre exemplu are un raport calitate/pret foarte bun:
http://www.flanco.ro/produs/96379