| MadHOuse a întrebat:

Ceva pareri despre aceasta configurație? Intel core i5-4460k 3,2 Ghz, placa video Nvidia gtx 1060 3gb, placa de baza Asus h-81 gamer, 8 gb ram 1600 mhz, sursa njoy 600w 80gold, 2 ssd-uri 250 gb, 1 hdd 1 tb 7200 rpm, Merita aceasta configurație? Si cam cat ar ajunge ca pret.
Dau funda????

10 răspunsuri:
| Ineys a răspuns:

Vreo 45-50. E destul de buna. Sursa aia, as lua un Seasonic sau Sirtec sau Corsair. Ceva mai de firma. Si din alea 2 SSD-uri de 250, as lua doar 1 de 500. Tot cam pe acolo e pretu. Personal nu as lua HDD ca nu am ce sa stochez pe el, daca tu ai, simte-te liber sa-l iei.

| Gaby212 a răspuns:

Eu as lua o sursa la 650w cel putin...Si vezi ce ventilatoare pui, ca de obicei astea de pe carcase sunt proaste.Ai avea nevoie de macar 4.

| IIIshaneIII a răspuns:

Mergi pe sursa njoy cu incredere sunt de calitate si sunt romanesti, am avut un njoy acum vreo 5 ani de 450w si am tinut pe el un amd triple-core, un ssd de 64gb un hard de 500 4gb ram si o placa video ati 4870x2 care consuma enorm de mult si a tinut mult si bine pana am vandut configuratia.

| IIIshaneIII a răspuns:

Mergi pe platforma noua pe ddr4 daca tot bagi bani, nu te bucura la niste baghete de ram ca le ai prin casa.

| Zaygon a răspuns:

Cam vechi procesorul ala de 5 ani

Răspuns utilizator avertizat
| NLS a răspuns:

Nu merita sa risti cu sursa aia.
Daca vrei sa te tina, ia o sursa de calitate (Corsair, Phanteks, Seasonic, CoolerMaster, Silverstone, Antec, Chieftec, Thermaltake, NZXT, Gigabyte daca stai bine cu bugetul, sau altfel - Sirtec, BeQuiet, Cougar, Enermax,...).
(Tot cu certificare Gold de preferat)

In rest, procesorul acela NU mai merita cumparat, decat daca e FOARTE ieftin.
Ryzen 5 2400G de la AMD are un pret decent si e mai bun, e mai rapid atat in single core, cat si in multi...

La fel pentru placa de baza, care e din gama de jos, nu prea duce OC.

Sa nu mai spun ca in acelasi buget cu cat cumperi placa aceea de baza, ai putea lua ceva mai dotat in tabara AMD.

SSD, exact cum a zis Ineys, unul singur de 500.
Pentru ca ii cresti astfel durata de viata (pe un SSD trebuie sa ramana cat mai mult spatiu liber posibil).

| SalutCeFaceti a răspuns:

E mai mult decat ok. Sfatul meu este sa alegi un procesor ceva mai bun, cum ar fi cel putin un i5 generatia a 8-a, sau chiar un i7 generatia a 7-a si sa iti adaugi inca 8 GB RAM deoarece RAM-ul e posibil sa te incetineasca altfel.

| DoctorWh0 a răspuns:

Um... Da acum 2-3 poate 4 ani da era șmecher rău de tot să ai așa ceva. Procesorul e vechi, generația a 4a, acum iese a 9a... Placa video la fel, acum ceva timp da era fain să ai așa ceva. Eu as mai strânge bani, sau m-asi duce pe ceva cu AMD că ieși probabil mai ieftin.

| CM7YRE a răspuns:

Parere din ce punct de vedere, in legatura/comparatie cu ce? Daca n-ai nimic, "merita". Daca ai ceva mai performant, poate "nu merita". Depinde ce vrei sa rulezi tu si cum. Pretul e subiectiv, e dictat de piata, cerere si oferta. Daca omult vrea s-o dea cu 1.000 si tu vrei sa-i dai 100, si el "tine la pret" chiar daca pe piata e "2.000", n-o sa il convingi. La fel si invers. (cifrele sunt fictive). Tu si el hotarati ce si cum, daca vrei sa-l cumperi. E destul de "ok" sa-ti duca pe 60 fps in functie de setari orice joc pe full hd.