| questsoul a întrebat:

Salutare, cine imi poate spune cum pot calcula cat timp ar putea tine o banda de leduri aprinse acest ups:
http://m.emag.ro/......DFDD5BBBM/

Aceasta este banda de leduri:
http://www.iluminat-ieftin.ro/158/Banda-color-LED-3528-6 0-buc-m-interior-5W

Răspuns Câştigător
| halogen001 a răspuns:

Am folosit: energie baterie E=9Wh, putrera consumata de 1 metru de banda cu leduri = 5W (ledurile sunt cate 3 in serie si cu un rezistor in serie cu cele 3 leduri, apoi aceste grupari de cate 3 leduri si un rezistor sunt puse in paralel pe toata lungimea benzii, iar alimentarea se face la 12V curent continuu)

1 răspuns:
| halogen001 a răspuns:

Un ups are de mentinut in functie ridicatorul de tensiune intern de la 12V la 220V(sau ceva mai putin de 220V), prin urmare va consuma mai mult curent decat daca ar da in mod direct cei 12V pe leduri, prin urmare presupunand incarcarea de 25% ar tine 20 minute.
Banda se alimenteaza la 12V, probabil vei folosi si o sursa de 12V alimentata de la ups, apoi depinde cate leduri va avea banda - exemplu:
5 m banda, ori 5W/m = 25 W
Voi face abstractie de pierderi
E=9Wh=P*t => t= E/P=9Wh/25W = 9/25h = 0.36h = 0.36*60min = 21min - asta cu pierderi aproape 0 dar in realitate pierderile pot ajunge usor la 50% deci un timp de 10 min
E = energie, P = putere, t = timp

| halogen001 a răspuns (pentru halogen001):

Am folosit: energie baterie E=9Wh, putrera consumata de 1 metru de banda cu leduri = 5W (ledurile sunt cate 3 in serie si cu un rezistor in serie cu cele 3 leduri, apoi aceste grupari de cate 3 leduri si un rezistor sunt puse in paralel pe toata lungimea benzii, iar alimentarea se face la 12V curent continuu)