| anonim_4396 a întrebat:

Cineva poate sa-mi foloseasca numele pentru a comanda diferite lucruri de pe internet prin curier spre o alta adresă?

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Poate, dar o face cu un risc foarte mare. Dacă îi va cere curierul cartea de identitate -asa cum ar trebui să fie procedura-, nu va mai primi coletul.
Dar curierii se orientează numai după numărul de telefon, lucru foarte rău. Ei trebuie să verifice cărțile de identitate.
Chiar și adresele pot să fie altele. Pentru că expedierea poate să fie făcută pe o altă adresă. Deci se pot trece două adrese atunci când comanzi un produs:
-una a domiciliului (care poate să fie fictivă, și nu reală)
-una a livrării produsului.

Dar nu prea cred că cineva ar folosi alt nume decât acela care îl are în cartea de identitate. Pentru că dacă apar cine știe ce probleme (trimitere în garanție) și este un alt nume, nu știu ce va face.
Sau dacă nu ești acasă când vine curierul și trebuie să mergi la sediul firmei de curierat, atunci ți se verifică cartea de identitate, și nu poți ridica produsul fără document, sau dacă este un alt nume pe el.

| anonim_4396 explică (pentru anonimg):

Mersi, dar zic de o farsa, adica sa mi foloseasca numele pentru a comanda lucruri de pe internet prin curier fara voia mea catre diferite adrese

| anonimg a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu poate exista o asemenea farsă, deoarece cu numele tău mai sunt mulți alți români.

| anonim_4396 explică (pentru anonimg):

Sa zicem ca face chestia asta unui vecin, si normal, se semneaza cu numele meu, e posibil?

| anonimg a răspuns (pentru anonim_4396):

O poate face; dar o va face pe riscul lui. Că dacă i se va cere actul de identitate va fi un alt nume și nu va primi coletul.

Sfat: dacă tu bănuiești că se întâmplă acest lucru, anunți autoritățile. Sau măcar conducerea firmelor de curierat pentru ca să poată lua toate măsurile necesare.

5 răspunsuri:
| Cristian86 a răspuns:

Se poate! Din nefericire...