| Valentin100 a întrebat:

Salutare comunitate

Am un HDD Hitachi Deskstar de 164 GB IDE 7200 rpm din 2006
De cateva zile am urmatoarea problema cu el: la inceput cand se incarca PC-ul, sistemul il vede pe primary master dar se blocheaza imaginea si nu mai pot intra in windows, de asemenea chiar daca dau tasta DEL nu pot intra in bios. Cu alt HDD, totul e ok, dar cu asta imaginea imi face freeze.

Deci imaginea ramane blocata in locul :
Auto-detecting pri-master ide hdd
prim master: hdt722516dlat00 v430a96a ultra dma mode-6, smart capable and status ok

Am vreo sansa sa mai recuperez acest HDD?

3 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Posibil sa ai o problema cu cablurile. Daca pui alt hdd pe aceleasi cabluri si totul e ok, atunci exista sanse s-a cam crape. Ai putea incerca sa il pui intr-un rack extern, ar fi ceva sanse sa il aduci inapoi din morti cit sa recuperezi datele de pe el. Si mai ai si metoda bagatului in congelator (no joke, gasesti detalii pe net despre ce si cum).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Crezi ca pe TPU iti vor raspunde? Nu stiu nici eu clar ce sa zic, am patit ceva similar dar fuse o piesa de-aia din sursa topita si nu mai ajunge destul curent sa porneasca urmatoarele componente. Incearca la un service.

| Valentin100 explică (pentru anonim_4396):

Sursa e 100% buna, problema e 100% de la hdd si nu altceva