| Jipa95 a întrebat:

Salutare!
Cred ca am o problema mai dificila cu pc-ul, care nu ii mai dau de cap. Este vorba de placa video, un sapphire nitro r9 380 ver. 4gb. In orice joc as intra, frecventa procesorului grafic fluctueaza chiar si la frecventa din fabrica, de asemenea si utilizarea procesorului grafic. Inainte imi statea la 99-100% usage, iar frecventa procesorului grafic nu fluctua nici la oc ( 1050 mhz ). Acum, fluctueaza la frecventa stock de 980mhz. Monitorizez aceste statistici cu msi afterburner. Pur si simplu am un lag in jocuri si drop de frame-uri la greu. Tin sa mentionez ca am dat un PCI-express render test din gpu-z si am vazut ca si acolo fluctueaza frecventa procesorului grafic si utilizarea lui, nu sta pe 100%, deci exclus un bottleneck. Problema a aparut asa din senin, inainte nu facea asa.
Tin sa mentionez ca am incercat sa remediez problema, dar fara succes :
1. Am incercat sa instalez o versiune mai veche de windows, cat si driverele placii video (versiuni mai vechi )
2. M-am asigurat daca placa video este perfect asigurata in slotul placii de baza.
3. Am activat high performance in power options.
Daca are vreo relevanta, las aici si specificatiile sistemului meu : i5 4690 non K, 2x4 gb ram ddr3 @1600mhz, ssd kinston 120gb, sursa super flower 550W, placa de baza asrock h81m-vg4 r 3.0
Cateva sfaturi pentru remedierea problemei m-ar ajuta happy

2 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Ai verificat de elemente malware precum mineri?
Da scanare cu un antivirus cu update la zi si apoi cu un antimalware cu update la zi si dupa mai vorbimwinking
Daca ai jocuri piratate de acolo s-ar putea sa fie problema...sau nu.

| CM7YRE a răspuns:

Testeaza asa:
In alt pc, pe alta placa de baza, si vezi cum face.
Testeaza cu alta sursa, vad ca ai http://bit.ly/2wWWRI9 2x 6-pin PCI-E vezi sa ai ceva ok/potent cu care sa testezi (chiar daca nu are cum sa consume doar ea 550w), vezi sa ai ambele 6 pin legate.
Fa-i un update de bios, sau pune-i un bios stock, daca stii ca a fost umblata la ea, daca ai avut-o sh.
Testeaza si temperaturile, schimba pasta termoconductoare, themal pad-urile.
Daca iti face la fel, e clar ca e ceva in neregula cu placa.