| Gabytza_Eu_1995 a întrebat:

Salutare!

Cum imi aleg placa video pentru calculator?

Adica, in functie de ce se alege o placa video, pentru a fi compatibila cu restul componentelor?

Vreau sa merg sa-mi cumpar o placa video de 2 Gb si vreau sa fiu sigura ca va fi compatibila cu pc-ul.

Acum am placa video incorporata si nu merge prea bine.

*** Cel mai folositor raspuns primeste funda! (daca puteti sa-mi aratati si cateva placi video)

2 răspunsuri:
| marian37 a răspuns:

Placa video intra in portul PCIe x16 al placii de baza. Placa video sau placa grafica(acelasi lucru)trebuie sa nu fie foarte puternica in comparatie cu procesorul tau pentru ca acesta o va trage in jos si nu o vei putea utiliza la capacitate maxima, adica o cumperi degeaba. Ca sa nu faci vreo prostie, scrie-ne aici toate componentele pc-ului tau: MODELUL SURSEI, procesorul, cantitatea de ram si placa de baza precum si rezoluţia monitorului si porturle video ale acestuia.

| KevinLevin a răspuns:

Salut spune-ne ce componete ai la pc ca să îţi pot explica ce placă video să alegi.