| andi1122 a întrebat:

Cum imi dau seama ce e defect la un laptop HP Compaq Presario CQ62. Prima data vreau sa descriu problema: imaginea laptopului de cand il deschid e una alba si ingheata de cum misc displayul laptopului in fata sau in spate adica sa deschid sau sa inchid clapeta laptopului, in unele pozitii functioneaza perfect.Tin sa cred ca e banda de vina, pentru ca am desfacut-o am verificat sa nu cumva sa aiba contacte imperfecte intre display si placa de baza, am remontat banda si tot aceeasi problema, acum intrebarea mea e care sa fie problema 100% banda defecta sau display defect? Cum imi dau seama daca displayul e defect si problema asta cu imaginea alba si inghetatul imagini e din cauza lui? As comanda banda display dar nu stiu sigur daca ea e de vina. Am nevoie de ajutor.

1 răspuns:
| BububucatorulBubycus a răspuns:

Dul la reparat dar stai langa mecanic si ai explici ce are sal desfaca de fata cu tine platesti banda cat este si manopera..nul lasi acolo sa zica ca nu are timp daca nu umbla la el pe loc ca o sa zica alte minuni ca a facut siti ia o gramada de bani acu vezi cat costa banda daca renteaza sa o cumperi si e ieftina ia-o dar sa nu coste prea mult si sa nu fie ia de vina.