| Sarcopt a întrebat:

Salutare! Cum pot depista care e nul-ul de protecție și nul-ul de lucru, dacă între fază și ele am aceeași tensiune?

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nulul de lucru este pe fir albastru si nu are impamantare. Nulul de protectie (impamantarea in limbaj popular) trebuie sa aiba impamantare si este pe un fir galben+verde. Asta este regula dar ce se mai respecta in ziua de astazi? Exemplu: https://bit.ly/3rs6pHb

| Sarcopt explică (pentru Salontanul):

Știu ce zici, dacă ai 3 fire negre, care din ele e împământarea și care e nul-ul?

| Salontanul a răspuns (pentru Sarcopt):

Si nu mai are altele in afara celor 3 negre? Daca nu are inseamna ca ceva ii in neregula. Atunci trebuie un meserias sa deosebeasca masa si impamantarea. Daca imi pui o poza cu "Imgur" poate imi dau seama. Trebuie o poza a circuitului. S-a incalcat cutuma. Daca are si altele, de alte culori inseamna ca cele 3 negre se leaga im preuna.

| Sarcopt explică (pentru Salontanul):

Nu se leagă nimic împreună, pur și simplu ai 3 fire ce aceași culoare la care trebuie conectată priza, ce-a mai ușoară variantă ar fi să deconectezi împământarea din tablou și să măsori conductorii, să vezi pe care ai tensiune.

| Alexxx32243 a răspuns:

Alimenteaza un bec si vezi in care dintre cazuri sare siguranta de protectie diferentiala.
Daca nu sare nimic inseamna ca ai o intalatie comunista cand nulul de protectie si impamantarea se legau impreuna.