| SynapseNinja a întrebat:

Cum pot pune definitiv subtitrări la un film? Mă interesează ca la deschiderea filmului să nu apară vreo reclamă sau ceva de genu a programului folosit. Mersi.

P.S.:
1. Am filmul, iar subtitrarea i-am făcut-o eu în Notepad++. Fiindcă filmul e pentru un prieten care nu prea înțelege engleză.
2. Dacă îmi dați link-ul de la program, site-ul să nu aibă viruși.

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Daca filmul e format mkv, mkvtoolnix + mkvmerge GUI

https://mkvtoolnix.download/downloads.html

https://www.fosshub.com/MKVToolNix.html

Daca e alt format, VirtualDub:

http://www.virtualdub.org/

Formatul fisierului cu subtitrarea trebuie sa fie de tip.srt

| SynapseNinja explică (pentru NLS):

Mersi. Iar dacă fișierul cu subtitrarea nu e tip.srt are ceva? În Notepad++e recomandat să fac subtitrări?

| NLS a răspuns (pentru SynapseNinja):

Din cate stiu, trebuie sa fie.srt sau macar.sub
Incearca sa muti textul intr-un notepad obisnuit si sa salvezi noul text cu extensia.srt
(il redenumesti "subtitrare.srt")

| SynapseNinja explică (pentru NLS):

Mersi mult.

8 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Definitiv înseamnă să contopeşti imaginea cu textul într-o nouă imagine ce le conţine pe amblele. Într-un editor de film poţi face asta dar ulterior nu mai poţi edita textul (eventual salvezi şi proiectul) Poţi face asta şi cu Sony Vegas

| SynapseNinja explică (pentru sierra1):

Mersi.

| sierra1 a răspuns (pentru SynapseNinja):

Să fii iubit

| NLS a răspuns (pentru sierra1):

Ce spui tu, e partial adevarat.
Insa in practica nu doar ca nu foloseste nimeni tehnica aceea, ci chiar e de evitat.

Facand ce spui tu,
nu mai poti da disable la subtitrare atunci cand nu o doresti,
nu poti alege alta (alta limba) decat din fisier extern (exact ce nu vrea el), si o sa vezi 2 sub suprapuse!
nu o poti mari,
nu poti schimba culoarea sau fontul,
nu poti seta transparenta,
etc

El vrea doar sa nu aiba fisier de subtitrare extern, ci sa fie inglobat in containerul video (caz in care nu poate fi editata, decat daca folosesti acel program sa o scoti din film, o modifici, apoi o integrezi din nou in video).
Si sa nu puna programul folosit la treaba asta vreun watermark.

| sierra1 a răspuns (pentru NLS):

Omul a întrebat "Cum pot pune definitiv subtitrări la un film?" - i-am dat o soluţie aşa cum a cerut, definitivă.
Că sunt şi altele, de acord - dă-i şi tu câteva dacă eşti atît de tare în domeniu