| DoctorOtker22 a întrebat:

Salutare, cum se face overclock la rami? Si daca cresc frecventa ramilor de la 2400 mhz la 3000 de mhz pot aparea efecte negative?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Memorie
Producator ADATA
Model XPG Gammix D10 Black
Tip RAM DDR4
Capacitate RAM 8 GB
Frecventa 3000 MHz
Slot 1 8 GB

Functioneaza acum la 2400, pentru ca asta e frecventa standard cu care procesorul poate lucra cu el.
Insa RAM-ul tau e de 3000MHz.
Vezi mai sus, extras din specificatii.

Nu conteaza cate ventilatoare are unitatea, (conteaza si asta, orice ventilator in plus in sistem duce spre o racire mai buna), cat conteaza ce cooler ai pe procesor.

Cu cat coolerul raceste mai bine, cu atat mai ferit de viitoare probleme vei fi.
Noroc ca Wraith Spire-ul cu care vine e acceptabil.

OC-ul la procesor + RAM e o solutie mai sigura, decat sa ridici doar RAM-ul.
Insa cauta pe cineva care a mai facut asta.
Overclockul nu se face dupa un clip vizionat pe net.
Poti sa ramai fara placa de baza, RAM... si altele.

| DoctorOtker22 explică (pentru NLS):

Mersi, mai bine las asa nu ma mai complic.

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca cresti frecventa ramilor de la 2400 MHz la 3000 de MHz, atunci PC-ul va fi KO, nu va mai porni.

| sierra1 a răspuns:

Nu o poți face, eventual le schimbi

| NLS a răspuns:

Le poti ridica frecventa crescand putin voltajul lor doar daca...
DE EXEMPLU
Ai procesor cu FSB 2400 (asta NU e frecventa procesorului, ci indica viteza default cu care poate comunica cu RAM-ul), iar tu ai RAM de frecventa mai ridicata in sistem (sa zicem 3200MHz, sau 3000, etc).
Daca FSB-ul e 2400 si ai RAM de 2400MHz, nu e indicat sa incerci, pentru ca il poti ridica doar nesemnificativ, circa 100-150MHz maxim.

In plus, efecte negative apar DACA nu ai racire buna (cooler puternic pe aer, care sa raceasca si zona din jurul procesorului, adica RAMul).
Daca ai racire pe apa si situatia pe care ti-am descris-o mai sus permite, e bine sa pui si racire pe ei, caci in cazul racirilor pe apa e mai tragic - nu mai ai un ventilator exact deasupra lor care sa traga aerul cald, cum era in cazul coolerului pe aer.

DECI, daca RAM-ul tau nu e de 3000MHz cel putin, ti-as recomanda sa il lasi default.

Oricum prin ridicarea vitezei RAM-ului nu o sa castigi prea multa performanta, decat daca ai placa video integrata, in special de la AMD.

| DaniTDCI a răspuns:

Poti face doar din bios, cauta un mic tutorial pe Youtube, dar ai grija, nu toti ramii suporta overclock!