| Nuzicnume a întrebat:

Salutare.
Cumpar in seara asta un laptop Second Hand, as vrea sa știu ce sa verific la el ca sa văd ca este totul functional.

8 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

Pai laptopul nu e masina... daca se deschide, display-ul nu palpaie arata bine atunci e in stare buna!
De obicei cititorul de cd/dvd nu merge la astea folosite dar asta e...
te mai poti uita la tastatura: faci pe desktop un document text nou si probezi acolo fiecare tasta daca functioneaza, cam atat altceva nu cred ca mai trebuie sa vezi!

| Nuzicnume explică (pentru lpavel):

In afara de cele basic
Net, tastatura, audio porturi usb etc
Ce ar trebui sa mai verific?

| lpavel a răspuns (pentru Nuzicnume):

Dupa cum am zis mai sus, daca vezi ca e functional nu mai trebuie sa verifici nimic! Daca vreo componenta importanta nu functioneaza atunci laptopul nici nu porneste! Eventual poti sa mai vezi sa nu fie zgomotos adica coolerele sa nu porneasca la turatie maxima imediat ce il deschizi dar si asta se poate remedia... deci nu mai ai ce vedea!

| flixbuster a răspuns:

Daca il cumperi de pe olx fara garantie si intrebi aici cum sa-l verifici nu te vad prea bine.

Iti recomand SH cu garantie de la o firma si nu de la baieti pe olx.

| Legion7X a răspuns:

Bateria măcar ca informație. Cât ține. Sunt multe care nu țin bateria deloc sau bateria numai încarcă, fiind necesară cumpărarea altei baterii. Câți rami are, ce sistem de operare ca idee. Să nu fie lovit, ciobit. Tastura să fie funcțională toate butoanele, nu să te trezești că nu merg 4 taste după ce scrii și tu ceva pe google. Să nu fie lipsă vreun clemă ceva la el. Cum se aude sonorul la el dacă asculți o melodie. Să nu cârâie, bâzâie, distorsiuni. Ce cameră are și cum se vede. Plus ce au mai zis și cei de sus. Intrare Porturi, usb. Pregateste un stick cu 2, sau 3 melodii și un film. Să vezi cum se văd culorile.

În concluzie totul să fie funcțional. Si nu lua de la indivizi care îi dibui că nu prezintă garanție ca oameni.

Sau dacă vrei nou pentru utilizare normală ai și garanție 24 luni.

https://altex.ro/......15MABR037/

https://m.emag.ro/......DK0BNDMBM/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa porneasca in primul rand.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intra in device manager sa vezi daca are vreo componenta eroare, poti sa faci si benchmark https://www.howtogeek.com/......ing-tools/
normal e musai sa vezi ecranul si sa testezi bateria si cat curent primeste

| TLF92 a răspuns:

Sa ti-l deschida in fata ta si sa iti arate specificatiile din BIOS! altfel nu stai la discutii