| 28cosmin a întrebat:

Salutare!
Dacă ar fi să vă luați un router cu două benzi și anume o bandă cu frecvența de 2.4 GHz și 5 GHz care ar fi cea mai bună firmă din punct de vedere a a frecvențelor menționate mai sus?
De exemplu dintre: TENDA, TP-LINK sau DL-LINK.
Care din aceste firme menționate mai sus sunt cele mai bune din punct de vedere a frecvenței de 5 GHz?
Am pus această întrebare deoarece am un telefon Samsung Galaxy A8 (2018) care suportă ambele frecvențe și un televizor smart care la fel suportă ambele frecvențe și desigur un laptop Asus care suportă doar frecvența de 2.4 GHz. Televizorul cât și telefonul sunt conectate la frecvența de 5 GHz iar laptopul la cea de 2.4 GHz.

Cel mai bun răspuns va primi fundă!

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

TP-LINK si sa fie mai scump, undeva la 200 de ron, in principiu e bine sa aiba doua frecvente si mai multe antene

| 28cosmin explică (pentru RAY):

Eu l-am luat pe această pentru acasă
Router TPL-LINK Archer C20 - AC750 https://www.flanco.ro/router-wireless-tp-link-archer-c20-ac750.html
Numai că în imagine pe Flanco arată că are 2 antene plus un port usb, dar nu este așa are 3 antene frecvență de 2.4 și 5GHz și fără port usb. Oricum pentru mine nu era o importanță portul usb dar pe mine mă interesează că arată că are 2 antene în imaginea de pe site și el de fapt are 3 antene ceea ce este bine. Iar prețul a fost redus de la 150 la prețul de 115 lei.
Acest router pe care l-am achiziționat sâmbătă este bun de ceva?

| RAY a răspuns (pentru 28cosmin):

Depinde pentru ce il folosesti, pentru telefon este super ok, pentru rulare 4k pe tv nu este bun, conteaza si la ce il folosesti

| 28cosmin explică (pentru RAY):

Eu routerul din casă îl folosesc pentru a sta pe internet, email-uri și pentru a sta pe telefon pe YouTube la fel și pentru televizor.
Iar dacă tot ai adus vorba de rularea 4K pe televizor nu voi face acest lucru și nici nu am televizor care să fie 4K.
Mie tot rezoluțiile HD și Full HD mi-se par mai ok, chiar dacă este o rezoluție mai joasă de cât rezoluția 4K.

| 28cosmin explică (pentru RAY):

Tu folosești sau ai folosit vreodată dispozitive Chromecast?
Dacă ai folosit ce părere poți avea despre aceste dispozitive Chromecast?

Eu știu ce sunt acele dispozitive Chromecast și am și o părere dar vreau să știu și părerea ta.

| doctorandus a răspuns (pentru RAY):

Nu stiu de ce n-ar fi bun pentru 4K, 50 Mbps sunt arhisuficienti pentru video de 4K. Ma rog, 100 Mbps pentru 4K 3D.

Pentru https://www.youtube.com/watch?v=U--7hxRNPvk n-am inregistrat viteze mai mari de 35 Mbps (majoritatea timpului vitezele erau mult sub 30 Mbps).

| 28cosmin explică (pentru doctorandus):

1. Nu o să meargă să vezi 4K pe routerul acesta, poți vedea 4K dar cu reluare deoarece are un consum mai mare de internet;
2. Pentru ați merge perfect să vezi 4K îți mai trebuie ori un televizor cu suport 4K sau un monitor 4K;
3. Viteza la internet să fie mai mare de cât îți oferă Digi adică să treci la viteza de 450 Mb/s sau chiar 1 GB/s pentru a nu îți merge videoclipurile 4K;
4. Un router mai bun și performant de preferat clasele de frecvențe 2.4 GHz sau 5 GHz și care să aibă rata de transfer mai mare de cât 100 Mb/s cum am eu la acest router recomandat ca și rată de transfer 1 GB/s rata de transfer, eu am net de la Digi 100 Mb/s rata de transfer pe cablu și la router rata de transfer 100 Mb/s.

Oricum îmi merge mai bine netul acum față de routerul pe care îl aveam înainte și anume un tenda F3.
https://www.flanco.ro/router-wireless-tenda-f3-300mbps.html

Degeaba am eu la router vitezele de internet prin router 300 prin single band sau 450 prin dual band (clasa AC) dacă rata de transfer de la operatorul tău de internet este de 100 Mb/s.
Routerul pe care îl folosesc eu acum este acesta TP-LINK Archer C2 AC750 cu următorul link https://www.flanco.ro/router-wireless-tp-link-archer-c20-ac750.html

Sper că ai înțeles!

| RAY a răspuns (pentru 28cosmin):

Atunci e ok man

| RAY a răspuns (pentru 28cosmin):

Chromecast https://www.youtube.com/watch?v=3LKBecLkxaQ
am vazut acest rewieu, nu am folosit ca folosesc un cablu hdmi daca vreau sa vad un film la tv, dar cum am ecran mare de 17 la laptop nu simt nevoia sa vad un film pe tv

| doctorandus a răspuns (pentru 28cosmin):

1 GB/s inseamna 8000 Mbps. Asta e o viteza pentru o intreprindere, nu pentru un abonat casnic. Dupa cum am spus, am vazut videoul de pe YouTube la maxim 35 Mbps (35 megabiti pe secunda = 4.38 MB/s). L-am vazut pe televizor 4K si a mers fara probleme.

A da, cred ca am uitat sa-ti spun ca televizorul e cuplat prin port (mufa) Ethernet de maxim 100 Mbps, ca n-avea sens sa-i puna producatorul port de 1 Gbps.

Si am si un player 4K EM7680, asta are tot port de 100 Mbps si WiFi doar N si doar 2.4 GHz (deci fara AC si fara 5 GHz, ca n-are nevoie de ele).

| 28cosmin explică (pentru doctorandus):

Atenție!
Vezi că 1 GB/s = cu 1024 MB/s nu cum ai zis tu că 1 GB/s este egal cu 8000 Mb/s.
Sunt priceput la informatică am terminat analist-programator nu ai cum să mă contrazici.

| doctorandus a răspuns (pentru 28cosmin):

Ala e 1 GiB/s.

| 28cosmin explică (pentru doctorandus):

Păi da cum promite cei de la Digi că au viteză de 100 Mb/s, 300 Mb/s, 450 Mb/s și 1000 Mb/s păi 1000 Mb/s înseamnă 1 GB/s nu.
Iar nu știu dacă tu știi că 10024 Mb/s este egal cu 1 TB/s.
Momentan la noi în România vitezele sunt măsurate în Mb/s sau Mbps și GBps desigur și cele mai proaste viteze de internet sunt cele măsurate în Kb/s sau Kbps.

| doctorandus a răspuns (pentru 28cosmin):

1000 Mbps inseamna 1 Gbps (= 125 MB/s). Pana aici corect. In rest unitatile de masura se pot converti unele in altele. Cat priveste 1 TB/s, ai zbarcit-o.

| 28cosmin explică (pentru doctorandus):

Auzi lasă convertirea că dacă stau să convertesc vitezele nu iese nimic.
Eu zic fără convertire că 1024 MB este egal cu 1 GB iar că 10024 este egal cu 1 TB. Iar prin convertire 1 TB/s este egală cu 124 GB/s.

| doctorandus a răspuns (pentru 28cosmin):

Oh, oh, bietul tau profesor de matematica plange.

| 28cosmin explică (pentru doctorandus):

Auzi eu am apelat aici la o întrebare despre un router mai bun cu clasă AC și dacă routerul pe care l-am luat eu este bun.
Nu să convertim MB/s, GB/s și TB/s.
Deci dacă ai un răspuns pentru subiectul descris în întrebarea mea aștept răspunsul.
Dacă nu ai numai răspunde.

| doctorandus a răspuns (pentru 28cosmin):

Routerele AC sunt mai bune si mai scumpe decat cele N. Eu as cumpara un router Asus, chiar la mana a doua, din doua motive: pentru Asus exista firmware Merlin, adus mereu la zi, iar routerele Asus nu pot fi stricate prin a face flash la firmware, se pot recupera foarte usor.

24 răspunsuri:
| Evolution a răspuns:

Toate firmele sunt bune mentionate de tine.
Ideea este bugetul.
Daca compari un router de la tenda de 90 de lei cu un router de la tp-link cu 200 de lei e logic ca tp-link e mai bun si viceversa.
Toate sunt firme bune, depinde intre ce modele vrei tu sa iei si bugetul tau.

| JusTPauL a răspuns:

Cel mai bun știu ca era Asus acum cred ca se găsește la 1000lei.

| iwefgOficiall a răspuns:

Dintre modelele specificate sus nici unul nu este bun cele mai bune sunt cele de la Asus sau Linksys, Netgear.

| 28cosmin explică (pentru iwefgOficiall):

Cele menționate de tine sunt mai bune la viteză în jocuri.
Iar eu care nu sunt cu jocurile nu o să îmi i-au un router mai bun și mai scump.

| 28cosmin explică:

Dacă tot sunt în categoria Tehnologie.
Mie lene să tot deschid topic-uri noi pentru a tot pune întrebări din tehnologie, așa că pun întrebarea mea aici.

Ce părere aveți despre dispozitivele Chromecast și dacă îmi puteți recomanda și mie unul pentru achiziționarea unui dispozitiv Chromecast?