| Ferii a întrebat:

Salutare!
Dacă schimb HDD-ul dintr-un laptop trebuie sa instalez din nou Windows-ul? (laptopul are doar HDD)

10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Se poate clona hdd-ul vechi pe cel nou si astfel se pastreaza TOT, asa cum a fost cu hdd-ul vechi.
Astfel nu mai trebuie reinstalat nimic, totul va functiona exact ca inainte.

| Ferii explică (pentru Bula):

Ok, mersi de sfat! Nu ști de unde pot sa găsesc un HDD 500 GB pentru un laptop Asus insarch of incredible (x540s seria)? Cât de cât ieftin?

| Bula a răspuns (pentru Ferii):

Poti folosi si alt model /capacitate de hdd, cu conditia sa aiba marimea fizica si logica acceptata de laptop (vezi specificatiile fabricantului).
La clonare, continutul se va plasa pe partea de inceput a noului hdd (daca este mai mare sau egala decat ceea veche). Daca hdd-ul nou este mai mic decat cel vechi, atunci va trebuie sa aiba capacitatea suficient de mare sa incape informatiile.

| Ferii explică (pentru Bula):

Ok și cum sa copiez de pe cel vechi dacă nu pornește bios-ul pe laptop?

| Bula a răspuns (pentru Ferii):

Daca BIOS-ul laptop-ului nu porneste, atunci nu merita sa-i schimbi hdd-ul, fiindca oricum este bun de aruncat.
Cand nu porneste BIOS-ul, inseamna ca placa de baza este defecta, iar inlocuirea ei rareori se justifica material, maidegraba iti cumperi altlaptop.

Schimbarea hdd-ului se face doar daca laptop-ul este functional, porneste, si se poate intra si in BIOS.

| Ferii explică (pentru Bula):

Cum să îți spun. Laptopul pornește dar când intră în bios nu încarcă, dar se deschide.(ieri ia luat 3 ore să se încarce și mai trebuia sa îl mai las, dar m-am enervat)

| Bula a răspuns (pentru Ferii):

Baaai, stii ce este BIOS?
Fara BIOS nu poate porni calculatorul, nu se afiseaza nimic pe ecran si nu misca NIMIC (in afara de Led-ul care indica conectarea la priza.
Daca apare ceva pe ecran, atunci sunt deja alte probleme, care, d obicei, se afiseaza.
Ar trebui intai sa-l duci la un service, sa constate ce problema are, inainte sa-l strici complet.

| Ferii explică (pentru Bula):

Ok

| Bizon95 a răspuns:

Exista solutii de clonare/back-up si apoi restaurare

alta solutie ar fi sa iti iei un hdd rack si sa bagi noul hdd in loc de unitatea optica... DACA POTI (astea mai noi nu mai au unitate optica deloc)

http://www.hddcaddy.ro/

| Sekim a răspuns:

Salut
Daca schimbi HDD trebuie sa reinstalezi tot, nu doar Windows.
Poti face transfer de date de pe un hard pe altul oricum.