| xs1der a întrebat:

Salutare,
De cateva saptamani, observ o problema cu procesorul meu care se incalzeste mult mai tare decat inainte daca intru intr-un joc (Fifa 17, CS:GO) iar daca il utilizez prea mult se inchide singur. L-am curatat de praf si in continuare arata aceleasi probleme.
I-am facut un "test" sau mai bine zis, o verificare cu programul SpeedFan, a temperaturii dupa ce inchid un joc, aceasta crescand treptat de la 45-50 cat are in mod normal la 68. Am cautat pe net si nu ar trebui sa fie o ingrijorare aceasta temperatura a procesorului, dar din cate stiu procesorul meu nu se incalzea asa tare inainte si nu mi se inchidea PC-ul singur cand stateam prea mult pe un joc.
Inainte aveam aceeasi problema, doar ca aveam Windows 7, si culmea, cand am upgradat la Windows 10, temperaturile au inceput sa mai scada, inainte neputand utiliza nici Google Chrome fara ca CPU Usage-ul meu sa creasca in mod considerabil.
Ce ar putea fi? Ar trebui sa schimb pasta termoconductoare?
Asta e setupul meu:
Sursa : Super Flower SF-500P12P 500 W
Procesor : Intel Core i5-3570, 3.40GHz, 6MB, LGA1155, 22nm, 77W, BOX
Placa video : Gainward - GeForce CUDA GTX660 2GB DDR5 PCI-E 192BIT DVI/HDMI/DP BOX
RAM : Kingston 8GB 1600MHz DDR3 Non-ECC CL9 DIMM (Kit of 2) XMP HyperX Blu
HDD-uri : oshiba 1TB SATA-III 7200RPM 32MB
Placa de baza : Asus P8B75 - M LX PLUS

Poze cu temperatura: http://imgur.com/a/BaJpi

3 răspunsuri:
| LinxCont a răspuns:

In principal temperatura ridicata trebuie sa fie de la pasta termoconductoare care in timp se "usuca" si nu mai conduce bine caldura, deci trebuie inlocuita.
In acelasi timp o circulatie mai buna a aerului prin carcasa ajuta foarte mult la racire (un ventilator de carcasa suplimentar). Carcasa trebuie sa aiba cel putin un ventilator in fata care sa bage aer in carcasa sau unul pe capacul lateral care sa dea aer spre procesor.

| Puruhniuc_Iustinian_1997 a răspuns:

E foarte simplu tati!
Pasta siliconica, dintre radiator si procesor s-a uscat, opunand rezistenta termica.Schimb-o si vei vedea rezultatul.

| Cosmin1440 a răspuns:

In primul rand, problema poate fi si la cooler, acesta (poate) nu mai raceste cum trebuie.Incearca sa schimbi si pasta termonconductoare, daca inca intampini probleme, incearca sa schimbi coolerul. Daca inca intampini aceeasi problema, du-te intr-un sediu specializat pe acest lucru si cere un raspuns.