| DoctorOtker22 a întrebat:

Salutare, de ce GPU-ul lucreaza din greu si procesorul doarme? ( am observant ca uneori imi merge un joc perfect si alteori cu drope framuri deci care sa fie cauza?) https://imgur.com/a/nd86Hik

Răspuns Câştigător
| Ssssmokin a răspuns:

Daca consideri ca nu este vorba de vreun bottleneck, atunci poate este un program care ruleaza in background si consuma din puterea placii video( de obicei asta se intampla in cazul procesorului). Ai verificat driverele de la placa video? Sa nu fie cumva vreo versiune beta de la nVIDIA.

| DoctorOtker22 explică (pentru Ssssmokin):

Https://imgur.com/a/yokW5xe asta e driver-ul care il am.

| DoctorOtker22 explică (pentru Ssssmokin):

Multumesc, am luat penultima versiune la driver-ul de la placa video si totul merge bine.

23 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Placa video e cea mai stresata dintr-un joc, daca procesorul are o frecventa destul de ridicata sa-ti ruleze jocul, poate sa-ti stea si-n 1%, pe cand placa video sa intre in 100% si invers. Uite exemplu:
https://www.youtube.com/watch?v=jEyVcyadtNo
Nu ai cum sa "refaci" aceleasi criterii, aceleasi programe care iti trec prin pc, poate in momentul acela se mai trag update-uri, poate se indexeaza ceva, poate esti intr-o zona anume, poate iti incarca alte elemente in acelasi timp, poate e un glitch de la joc/driverul video...sunt foarte multe explicatii. Incearca sa rulezi un benchmark de mai multe ori si vezi daca ajungi la aceleasi idei, acelasi loading, dar trebuie sa fie exact aceleasi criterii de test; opreste din procesere Windows search-ul sau alte procese ce-ti ruleaza, fa mai multe simulari si poti ajunge la o "concluzie".

| RAY a răspuns:

Poate vreun program isi mineaza placa video, astfel numi explic

| DoctorOtker22 explică (pentru RAY):

Si cum pot sa aflu?

| RAY a răspuns (pentru DoctorOtker22):

Vezi ce program consuma mult din gpu

| DoctorOtker22 explică (pentru RAY):

Https://imgur.com/a/Gxc0PRr uite in momentu asta nimic nu consuma, daca ar fi fost vreun program care mina nu o facea si in momentul asta?

| RAY a răspuns (pentru DoctorOtker22):

Ai acelasi rezultate ca si laptopul meu e ok

| RAY a răspuns (pentru DoctorOtker22):

Ai vazut poate un 4k pe Youtube, ceva aveai deschis in bara

| DoctorOtker22 explică (pentru RAY):

Al meu e pc, dar e ok, deci ce crezi ca ar putea fi?

| RAY a răspuns (pentru DoctorOtker22):

Dupa cum am scris avea ceva deschis in bara

| RAY a răspuns (pentru DoctorOtker22):

Fortnite man 93%

| DoctorOtker22 explică (pentru RAY):

Nu avem nimic deschis, videoclip sau ceva sa consume asa mult

| RAY a răspuns (pentru DoctorOtker22):

Procesoru nu doarme niciodata si pur simplu un joc consuma mai mult din placa video decat din cpu

| RAY a răspuns (pentru DoctorOtker22):

Aveai jocul ala deschis

| DoctorOtker22 explică (pentru RAY):

Da man, dar cam mereu imi consuma foarte mult si uneori imi consuma cum ttrebuie, cum a fost in ultima poza in care rula totul perfect cu grafici ridicate.

| RAY a răspuns (pentru DoctorOtker22):

Pot exista procese gen se upteaza windowsul, placa video si eu patesc de asta, vad ca cpu sta la maxim la gpu, dar cand imi face des fite de astea reinstalez windowsul, win 10 are multe procese secrete de urmarire, raportare locatie, ce faci pe net etc catre Microsoft

| DoctorOtker22 explică (pentru RAY):

Eu ma refer strict cand joc ceva.

| RAY a răspuns (pentru DoctorOtker22):

Mereu cand te joci ceva gpu e la maxim iar cpu nu e, jocul e original, am auzit ca sunt virusi care mineaza bitcoin

| DoctorOtker22 explică (pentru RAY):

Cred ca o sa reinstalez windowsul, ca mi s-a mai spus, ce windows imi recomanzi?

| RAY a răspuns (pentru DoctorOtker22):

Tot 10 pe 64 de bites dar original nu piraterie cu bitcoin integrat in el

| Frank51 a răspuns:

Pentru ca jocul nu cere procesare din partea CPU. Fiecare joc este diferit, fiecare program este diferit. Multe jocuri streseaza foarte tare GPU-ul, dar multe jocuri pun accent pe CPU. Spre exemplu The Forest streseaza super tare GPU, iar CPU sta lejer. GTA5 streseaza tare CPU, cel putin la mine, a fost cand a ajuns la 50-70%. Conteaza mult si ce componente ai, daca ai un CPU mai vechi este posibil sa fie stresat diferit, in multicore procesoarele de generatie noua se descurca mult mai bine decat cele vechi, si la fel este si la GPU-uri. Deci sunt cam prea multe posibilitati.

| DoctorOtker22 explică (pentru Frank51):

Https://www.pcgarage.ro/......x-1050-ti/ ata e pc-ul ma indoiesc sa fie de la componente ca nu joc cine stie ce joc, cred ca e de la windows sau de la vreun driver...