| anonim_4396 a întrebat:

Salutare, de ceva timp intampin probleme cu viteza de la internet (video-uri ce merg sacadate, viteza de download etc) și ma gândisem sa îmi cumpăr o antena externă pentru router, mai precis router-ul este Huawei B310 4G LTE 3G/2G, internetul il am de la Vodafone. Dar mai intai vreau sa aud daca este o solutie bună achizitionarea acelor antene pentru router sau sunt solutii mai bune (fara schimbarea firmei de internet). Vă mulțumesc!

4 răspunsuri:
| Bizon95 a răspuns:

Da, evident ca e o solutie mai buna, chiar am gasit una:
https://www.emag.ro/......D879GKBBM/

faza e ca mai intai poti sa incerci sa repozitionezi routerul, mai aproape de fereastra, in pod, etc.
inainte de a da bani pe antena

Bula
| Bula a răspuns:

Nu am inteles, daca ai internet-ul prin reteaua telefonica sau prin cablu?

- Daca da (si ai semnal slab de la Vodafone), atunci ai nevoie de o antena exterioara pentru reteaua de TELEFONIE. Acesta trebuie solicitat de la firma.

- Daca antena vrei s-o folosesti local, pentru wi-fi, atunci e mai indicat sa folosesti conexiune prin cablu sau un retranslator wi-fi, care mareste nivelul si aria semnalului.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Bula):

Îl am prin cablu.

Bula
| Bula a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca ai internetul prin cablu, urmat de router, atunci viteza si continuitatea semnalului este limitat din start de aceste elemente.
Prima data trebuie sa te conectezi la router-ul wi-fi printr-un cablu si cu un calculator /laptop.
Din browser accesezi un site de masurare a vitezei internetului. Recomand acest site:
https://www.netograf.ro
In acest mod vei sti cat ai viteza si cat ai pierderile de semnal.

- Daca este prea mic fata de ce ai in contract, atunci contacteaza-ti furnizorul de internet.

- Daca viteza este buna, atunci trebuie sa faci acoperire wi-fi mai buna in locuinta, ceea ce se poate face prin pozitionarea mai buna a router-ului (undele directe sa nu fie ecranate cu metale si pereti cu fier beton in interior), sau prin montarea a inca unui retlansrator ("releu") intr-o pozitie buna, de unde sa ai semnal corespunzator.