| Veratu a întrebat:

Salutare.
De curand am observat la laptopul meu a inceput sa apara "blue screen"!
Tin sa mentionez ca am schimbat windows de mai multe ori, am facut tote update.
Am 8 gb ram 2 placute, am mers cu cate o placuta dar fara rezultat.
Am scanat hardul cu smart si nu am o vreo problema la hard.
Eroarea apare in tim ce stau si joc ceva sau ma uit la ceva.
Este un Lenovo, procesor i5 2.20 ghz 8 gb ram, hard 1tb 5400 rpm.
Daca ma puteti ajuta intr-un fel va-si fii recunoscator. MULTUMESC!

7 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

De obicei apare așa ceva când există un conflict major între un diriver și componenta ce utiliizeaza acel driver. Dacă se întâmplă când te joci, poate ar fi o soluție să vezi driverul plăcii video dacă poate fi reinstalat sau dacă exista o versiune diferită de a ta dar compatibilă.

| Veratu explică (pentru sierra1):

Ar putea fi, de obicei apare cand ascult muzica pe Youtube sau joc vreun joc, in rest nu apare deloc sta aprins cu orele...

| sierra1 a răspuns (pentru Veratu):

Reinstall vga driver (eventual altul compatibil) și vezi cu e

| flixbuster a răspuns:

Cand iti da blue screen afiseaza niste coduri pe ecran. Acele coduri pot fi utile sa le cauti pe Google sa vezi ce afli.

In plus, se creeaza niste fisire DUMP (extensia dmp) pe harddisk. Aceste fisiere pot fi analizate astfel incat sa vezi exact ce a dat eroarea.

Si in Event Viewer este posibil sa poti vedea informatii despre eroare.

| ziftode a răspuns:

Face asta NUMAI pe baterie?
eu am un test de memorie, daca il pun cand laptop-ul meu e pe baterie imi da erori de memorie, cand e pe curent merg orice ar fi
deci, nu mai sta pe baterie, sau vinde laptop-ul si ia unul de 3 ori mai scump, sau unul foarte "friendly" cu bateria (i3, fara placa video dedicata, etc.)

| Bogdan70001 a răspuns:

Si eu am avut problema asta.Problema ar putea fi de la drivere SAU sistemul se incalzeste foarte tare (verifica in TaskMgr) SAU cineva de pe Kali Linux isi bate joc de tine SAU incearca Windows 10 care iti baga driverele automat

| Uzzyalexandru a răspuns:

E posibil sa fie de la ram.dar zici ca ai incercat asta..incerca alt hard. Dar cel mai incerca win 10 sau 7 de preferat.