| Deea_2119 a întrebat:

De curand mi-am cumparat o statie ce are 2 canale (A-130W, B-130W)
In spate au scris asa (A or B 4-16 ohmi)si (A si B 8-16 ohmi) eu am la ea 2 boxe de 100 w pe 8 ohmi si as vrea sa imi imi mai pun 2 boxe la ea dar nu stiu ce putere trebuie sa aiba ele, adica puterea maxima!
Sau daca nu as vrea sa imi fac eu o boxa.Detin vreo 6 boxe de vreo 5 W pe 4 ohm cum as putea sa o fac? adica se poate? cati ohmi voi aveam in total sa vad daca imi suporta statia?

2 răspunsuri:
| ionutss a răspuns:

Pai boxele trebuie sa fie putin mai slabe decat puterea maxima a statiei. Astfel eviti sa arzi finalii la statie.

| Deea_2119 explică (pentru ionutss):

Eu stiam invers, ca boxele trebuie sa fie un pic mai mari decat puterea statie pentru a nu o arde!