| Ovidiu a întrebat:

Detin un router wireless TP-Link TL-MR6400; acesta are 2 antene externe 3G/4G detasabile. Sunt intr-o zona cu semnal slab; ma conectez la reteaua 4G(Orange) dar latimea de banda e undeva la 2-3Mbps download. Vreau sa ii atasez o alta antena cu conector SMA dar nu stiu de care sa aleg; observ pe net o multitudine de antene cu cat mai multi decibeli dar nu stiu si va cer parerea voastra, care ati studiat in domeniu.
Pot achizitiona orice antena, vreau atata timp cat are conexiune SMA sau sunt niste parametri de care sa tin cont? Imi recomandati vreo antena externa?

14 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Viteza mica de download nu se datoreaza vitezei wi-fi, ci retelei de telefonie, cu semnal slab.
Astfel, degeaba sa montezi antena externa la wi-fi, tot nu va functiona rapid.

Unica solutie ar fi sa-ti intaresti semnalul de telefonie, drept pentru care ar trebui folosita o antena exterioara de telefonie (dar asta este treaba furnizorului de internet (Orange).

| Ovidiu explică (pentru Bula):

Prietene, antenele externe sunt pentru date. Antenele WIFI sunt incorporate. Citeste manualul de instructiuni al routerului. Ce ai zis acolo esti in afara subiectului.

| Bula a răspuns (pentru Ovidiu):

Din specificatiile router-ului:
Antenna Type:
2 Internal 4G LTE Antennas,
2 Fixed External WiFi Antennas

Citeste aici specificatii detailate:
https://www.suryakomputer.online/......lte-router

Deci: EU am dreptate.
Daca te-ai pricepe la tipurile de antene folosite pentru diferite frecvente, atunci n-ai fi facut asemenea confuzie.
N-am vazut telefoane mobile actuale (terestre) cu antena externa, dar router wi-fi cu atat mai multe.

| Ovidiu explică (pentru Bula):

Uite-te pe datele oficiale ale producatorului, nu pe orice site care iti iese in cale. Eu scot antenele si raman fara semnal de la celula radio si imi zici ca nu am dreptate. Vrei sa iti fac poza la manualul de instructiuni? Vezi ca sunt mai multe versiuni de routere cu acelasi model.

| Bula a răspuns (pentru Ovidiu):

Degeaba sa fie mai multe versiuni, dar tipul si marimea antenelor este in functie de frecventa de lucru!
Daca esti electronist, atunci trebuie sa stii despre ce vorbesc.

Conecteaza un cablu Lan pana la un calculator si vei vedea ca vei avea conexiune internet chiar si cu cele doua antene exterioare demontate. Evident, router-ul sa fie pornit, cu cartela SIM conectata pe o retea de telefonie.

| Ovidiu explică (pentru Bula):

Las-o balta. Nu suntem pe aceeasi frecventa. Si da, am intrebat electronisti pe alte grupuri de specialitate care m-au lamurit. Am dreptate in privinta antenelor.

| Bula a răspuns (pentru Ovidiu):

In acest caz, incearca cum am scris, sa te lamuresti personal! Doar dupa incercare vei sti raspunsul corect.
Cat despre acei "electronisti"... SIGUR habar n-au de tehnica de radiocomunicatii!

| Ovidiu explică (pentru Bula):

Am facut-o si pe asta. Si... ce sa vezi. Dupa demontarea antenelor, am ramas fara semnal de la celula radio. Deci?! laughing

| Bula a răspuns (pentru Ovidiu):

Care "celula radio"?
Pe cablu Lan functioneaza semnalul de internet in continuare.
Intamplator, am u router asemanator cu al tau, folosit la deplasari pe teren. Functioneaza si fara antenele exterioare, conectat cu cablu la laptop. Doar semnalul wi-fi cade.

| Ovidiu explică (pentru Bula):

Celula radio e aia care iti da tie semnal pe smartphone ca sa ppti scrie tampenii pe site-uri. AM ZIS CLAR CA CELE 2 ANTENE SUNT PENTRU RECEPTIE 3G/4G SI CA ANTENELE WIRELESS SUNT INTERNE. Uite-te dracului pe fisa producatorului, nu pe toate site-urile de rahat. AM ZIS CLAR SI NU MINT: DIN MOMENT CE AM DETASAT ANTENELE NU MAI AVEAM SEMNAL PE CARTELA. (punct). Ca sa inteleaga toti...

| Ovidiu explică (pentru Bula):

Am mai zis si asta. Sunt mai multe versiini de routere cu acelasi model. Dar cine sa inteleaga.

| Bula a răspuns (pentru Ovidiu):

Da-mi link-ul la fisa producatorului!

| Ovidiu explică (pentru Bula):

Mi-ai dat un comm ca sa iti dau link-ul dar nu imi apare.
Uite-te aici pe la specificatii. https://static.tp-link.com/......asheet.pdf

| Bula a răspuns (pentru Ovidiu):

Am inteles de ce este aceasta confuzie.
Cele doua antene sunt de banda larga, tip LTE, iar pentru wi-fi intr-adevar este antena interna.

Am cautat si am gasit antena externa pentru semnalul GSM:
https://www.dipolnet.ro/......7054_5.htm
Sper sa te ajute!