| Bandit06 a întrebat:

Doresc sa achizitionez o placa video nVIDIA gtx 1050 ti doar ca aceasta are un singur cooler si are "probleme" cu temperatura, sunt curios daca mai e cineva care s-a gandit ca inlocuiasca carcasa cu acel cooler si in loc sa puna 2 coolere normale, cred ca ar fi mai eficient. Pareri?

7 răspunsuri:
| IIIshaneIII a răspuns:

Daca ai garantie la ea nu te intereseaza ca se sperincalzeste, se strica primesti alta no problemo

| BlueDark a răspuns:

Fratele meu are 1080 ti si i-am pus 4 ventilatoare.I-am propus o carcasa mai mare, pentru ca aerul sa circule mai bine. Poti sa ii adaugi si racire pe baza de lichid.
E cam scump, dar daca iti permiti o placa de genul astan, ofera-i conditii pe masura!

| Bratu_Andrew_2000 a răspuns:

Nu am inteles prea bine ce vrei sa spui. Problema poate fi rezolvata in mai multe feluri. Cel mai eficient, as zice ca e sa adaugi extra ventilatoare pe carcasa calculatorului sa sa pui water cooling. Asta chiar ar rezolva orice problema cu supraincalzirea, dare e cam scump. Daca placa accepta si ventilator dublu, ajuta mult si ala.

| Bandit06 explică (pentru Bratu_Andrew_2000):

Water cooling-ul ar fi o solutie dar asa as putea cumpara una mai scumpa cu 2 ventilatoare. Eu doresc sa achizitionez mai exact o Asus gtx 1050 ti phoenix si sa-i schimb carcasa pe care o are ea (radiatorul ramane) si in locul ei sa pun un cooler de 120mm, cred ca ar fi o racire mult mai buna in comparatie cu acel cooler micut pe care il are ea.

| Bratu_Andrew_2000 a răspuns (pentru Bandit06):

Evident. Nu cred ca o sa ai probleme in cazu asta. Ti-am zis, daca accepta sa scimbi coolerul, o sa ajute.

| EusebiuPWN a răspuns:

Salut, m-am uitat din viteza la preturi si se pare ca asta-i cel mai bun pret momentan. https://altex.ro/......x1050ti-4g
Nu-ti fa probleme ca are un singur ventilator, placa in sine e una rece, nu are nevoie de doua ventilatoare. Iar ce vrei tu sa faci, adica sa pui tu doua ventilatoare de carcasa pe placa video, e imposibil.

| Coca_Marian_1984 a răspuns:

Poti inlocui radiatorul placii de video cu un radiator bi-metal (cupru+aluminiu) de o dimensiune mai mare unde sa incapa un ventilator de minim 100mm care sa se potriveasca perfect cu gaurile de fixare deja existente pe placa video, este neaparat necesar sa folosesti si o pasta termo-conductoare de calitate, gen ArcticSilver sau echivalent! Succes!