| DDCC a întrebat:

Salutare!
Eu am un încărcător wireless, pe acesta https://ro.hama.com/......-qi-ufc-10
(Nu l-am luat eu, ni l-a adus cineva).
Am înțeles de pe internet că fie telefonul trebuie să suporte qi, fie îmi trebuie un adaptor wireless pe care îl conectez prin usb la telefon.
Ce nu mi-e clar este dacă e absolut obligatorie să ții telefonul cu adaptorul atașat fix pe suport sau îl poți încărca de la distanță, cât timp ai telefonul conectat la la adaptor?
În clipuri arăta că trebuie ținut fix la încărcător, într-o anumită poziție. Însă toate încărcătoarele wireless sunt la fel?
Nu știu cum să găsesc informația pe net fix pentru produsul ăsta.

5 răspunsuri:
| Algo098 a răspuns:

E ca un transformator in care o bobina e in incarcator si o bobina e in telefon (sau atasata de telefon prin usb)

Cu cat sunt mai aproape una de cealalta cele 2 bobine adica una peste alta, cu atat campul magnetic generat de bobina incarcatorului trece in cantitate mai mare prin bobina telefonului. Daca sunt puse la distanta mai mare, campul magnetic ce va trece prin bobina telefonului va scadea considerabil si incarcarea nu se va face deloc.
http//www.youtube.com/watch?v=ZKLiuhZjdMo

http://www.youtube.com/watch?v=p-so2Pm7lWI are un randament de 50%

| DDCC explică (pentru Algo098):

Am înțeles, deci trebuie musai să fie telefonul deasupra încărcătorului. Mai am o întrebare: din moment ce nu poți încărca de la distanță, și ocupi și usbul telefonului (dacă nu are qi), care e rolului încărcătorului wireless față de cel normal?
Spre exemplu la Motorola g7 power am încărcare prin turbo power, în maxim 2h.
Se încarcă mai repede prin el telefoanele care nu au turbo sau cum? Pentru ce există wireless dacă nu merge de la distanță?

| Algo098 a răspuns (pentru DDCC):

Adaptoarele qi dau 5V/1A = incarcare obisnuita, nu e fast sau turbo. Adaptorul qi care intra in telefon se poate incalzi si arde spatele telefonului: http://www.youtube.com/watch?v=CEGlmQS692w
Daca e telefon facut din fabrica cu qi poate ca e putin mai bine facut. Avantajele incarcatorului qi la telefoanele cu qi din fabrica ar fi ca usb-ul e liber in timpul incarcarii, nu se rupe cablul de incarcare si mufa telefonului din cauza ca nu se folosesc, iar telefonul se poate pune si lua de la incarcat mai usor. Daca se foloseste incarcarea qi cu adaptor, ar fi acelasi avantaj, dar mufa usb e ocupata cu adaptorul atasat permanent la telefon. In plus cu adaptorul qi mai apare si o incalzire suplimentara a bateriei care ii reduce durata de functionare.

| cobrax74 a răspuns:

Salut! telefonul(ori ca are încărcare wireless integrata ori ca ai adaptor) trebuie ținut pe wireless charger. Încă nu este posibil sa încarci telefonul fără sa îl ții pe stația de încărcare. Sper ca te-am ajutat!

| DDCC explică (pentru cobrax74):

Deci trebuie musai să fie telefonul deasupra încărcătorului. Mai am o întrebare: din moment ce nu poți încărca de la distanță, și ocupi și usbul telefonului (dacă nu are qi), care e rolului încărcătorului wireless față de cel normal?
Spre exemplu la Motorola g7 power am încărcare prin turbo power, în maxim 2h.
Se încarcă mai repede prin el telefoanele care nu au turbo sau cum? Pentru ce există wireless dacă nu merge de la distanță?