Întrebare recomandată | RetroPedro a întrebat:

Salutare. Exista cumva vreaun site romanesc pentru oameni "geeky"? Eu ma refer mai mult la genul asta de geek : ("https://www.youtube.com/watch?v=yyzwT6H0iAY trebuie sa dati la 8:56 ca sa intelegeti la ce ma refer"). Cel care este pasionat de console ceva mai vechi si colectioneaza jocuri in carcasa. Eu cel putin, am reusit sa gasesc console vechi de vanzare. Problema este cu jocurile pentru ca multe dintre ele ( cele care sunt poate mai putin cunoscute precum acesta : http://www.ventumgames.ro/......kedown-ps2 ) nu sunt in stoc. Desigur ca le pot cumpara de pe Amazon, dar nu sunt dispus sa platesc prea mult mai ales cand ma gandesc ca totusi jocul respectiv a fost valabil odata pe siteuri romanesti la un pret ceva mai favorabil. Deci intrebarea mea este : exista comunitati / site-uri Retro Geeky Tech in Romania?

4 răspunsuri:
| cyberalex a răspuns:

Nu cred ca exita un site romanesc pentru colecționari de console.

| Anonim13912 a răspuns:

Ce inseamna geeky pe romaneste?

| RetroPedro explică (pentru Anonim13912):

Geeky - e un termen care de obicei este folosit pentru persoanele care indragesc lucruri precum jocurile video, desene animate / anime, benzi desenate, figurine de colectie, tehnologia etc. Termenul de "geek" se poate traduce in limba noastra ca "tocilar", dar in cazul nostru nu vorbim de acel gen de tocilar care invata toata ziua. Ca sa iti fie mai usor, cauta serialul "The Big Bang Theory" si o sa iti dai seama despre ce vorbesc. Mai toate personajele sunt niste tocilari care sunt preocupati de stiinta, tehnologie si in general lucruri care tin de cultura pop.

| Anonim13912 a răspuns (pentru RetroPedro):

Ahhh foarte interesant și folositor! Mersi pentru răspuns