| Bossmen a întrebat:

Salutare in termen de laptopuri as dori sa va intreb de ce se dau in vant oameni dupa mac-bookuri care au un i 5 normal cand sunt laptopuri mult mai ieftine si mai performante?

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Fiindca este mai "trendy" daca ai un Apple decat un Assus.

| RAY a răspuns:

Personal nu consider ca ar putea fi vreo diferenta, in fapt componentele princiale nu le fac producatori, eu unu la laptopul meu nu am nimic facut de Lenovo, pur simplu scrie marca lor atat, asa ca nu vad de ce sa ai mac poate de fite sau pentru sistemul lor dar si win 10 e super ok, cu un ssd ai un super laptop

suntserios
| suntserios a răspuns:

Majoritatea din snobism, restul ca sunt fan marca si sistem de operare

| gabicoo a răspuns:

Cred ca din Snobism. E la fel ca chestia aia cu fetele de Dorobanti si "aifonu"

| flixbuster a răspuns:

Apple are doua categorii mari de clienti pentru MacBook:
1. snobii: doar pentru ca e scump trebuie sa-l am ca altfel rade lumea de mine;
2. profesionistii din anumite domenii (publishing, grafica, programatori): acestia cumpara produsele Apple pentru ca software-ul este foarte bine integrat cu hardware-ul, sistemul face foarte putine probleme si ei isi pot vedea de treaba lor si face bani (nu sa stea sa depaneze la nemurire calculatorul). Apple face atat PC-ul (din bucati facute de altii) dar mai ales scrie si sistemul de operare OSX (pe care legal nu ai voie sa il instalezi decat pe calculatore Apple insa mai sunt asa numitele Hackintosh, calculatoare facute custom pe care le "pacalesti" si instalezi OSX pe ele) - si integreaza foarte bine cele doua parti (hardware si software).

Pe scurt, oamenii (seriosi) se dau in vant dupa MacBook pentru ca este un produs care pur si simplu merge (bine).

Merge asa de bine incat lumea s-a apucat sa isi faca Hackintosh doar ca sa instaleze OSX pe el. Deci nu i5-ul normal e partea tare din MacBook ci OSX-ul (sistemul de operare).

| Eduard619 a răspuns:

Pentru ca asa le sta in caracter, este in tipologia omului daca ai ceva mai scump si care e laudat (dar nu e neaparat mai bun) parca te simti mult mai important pentru ca o sa fii laudat de ceilalti.
Cel mai bun exemplu ti-l dau cu un coleg care si-a luat iphone 8 in loc de s8+ chiar daca i-am explicat ca e mult peste Iph8 la performanta...astia suntem alergam dupa "vorbele bune" ale unora doar prin intermediul unor lucruri de care nu avem nevoie.

| Kyttynna a răspuns:

Pentru a se lauda la prieteni ca isi permit sa tina pasul cu tehnologia si cu cele mai consacrate branduri.

| iFriț a răspuns:

Deoarece:
RECLAME, foarte multe reclame. Iar prin atâtea reclame, de cele mai multe ori (99, 9% din cazuri), cumpărătorii/viitorii cumpărători sunt fraieriți, însă unii vor doar să pară mai,, șmecheri'', prin achiziționarea unor produse mai scumpe. A, aproape că aș fi uitat, produsele de la Apple sunt așa de scumpe datorită, ghici căror elemente? RECLAMELOR, pentru că cei de la Apple prin asta fac un GIGANTIC profit. Iar, în EUROPA, produsele Apple sunt vândute cu un preț mult mai mare față de prețurile din U.S.A, deoarece taxele vamale și alte taxe sunt URIAȘE. Sper că te-am ajutat!